12/12/2019
Indians 10 13 3 17 2 45 -
Terroristas 9 12 16 6 7 50 -

Πρώτο τρομοκρατικό χτύπημα!

Μετά από ένα δυνατό ματς γεμάτο ανατροπές, οι Terroristas επικράτησαν στο έξτρα πεντάλεπτο των Super Drunks με 45-50 και πήραν την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της D2-League, μετά την ολοκλήρωση της έκτης αγωνιστικής, αφήνοντας τον αντίπαλο στην τελευταία θέση!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Super Drunks να προηγούνται με 10-9 και τους Σκενδέρογλου, Χριστόδουλο Μπαϊμπή, Βάθη, Ζήση και Νίκο Τιγγινάγκα να πετυχαίνουν από δύο πόντους έκαστος. Ο Αλεξιάδης με 4 πόντους, ο Ζαμπούρας με 3 και ο Καρδάσης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Με 4 πόντους του Βατικιώτη και βοήθειες των Καρδάση, Ζαμπούρα, Μαυρίδη και Κονοφάου, οι Terroristas πήραν αέρα 6 πόντων, 15-21, 2:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, το συγκρότημα του απόντα Μηνά πάτησε γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 4 πόντους του Ζήση, 3 του Σκενδέρογλου, αλλά και δίποντα των Τζόμπρα – Νίκου Τιγγινάγκα, προσπέρασε και πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-21!

Το σκορ της τρίτης περιόδου άνοιξε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Χριστόδουλος Μπαϊμπής, δίνοντάς τους για πρώτη φορά προβάδισμα 4 πόντων, 25-21. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου οι Τρομοκράτες έστησαν το δικό τους πάρτι και με τους Λίτινα (9π), Κονοφάο (4π) και Καρδάση να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 26-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Super Drunks ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες τους Ζήση (7π), Νίκο Τιγγινάγκα (5π) και Σκενδέρογλου (4π), έστειλαν το ματς στην παράταση, 43-43. Κόλλησαν επιθετικά στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι, με τους Λίτινα και Καρδάση να έχουν από δύο πόντους ο καθένας.

Το σκορ της παράτασης άνοιξε για την ομάδα του Ηλιακόπουλου ο Νίκος Τιγγινάγκας, δίνοντας μετά από πολύ ώρα το προβάδισμα στην ομάδα του με 45-43. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του αγώνα ο Λίτινας φώναξε παρών και με 6 δικούς του πόντους οδήγησε τους Terroristas στην νίκη με 45-50!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 19/58 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 2 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 19 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/16 βολές, 13/46 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Super Drunks ο Νίκος Τιγγινάγκας με 13 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Mvp των Terroristas ο Λίτινας με 17 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 1/1 δίποντο και 4/13 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Super Drunks (Ηλιακόπουλος): Παρσόπουλος, Ζήσης 12, Φαραός, Τζόμπρας 2, Τιγγινάγκας Ν. 13 (1), Τιγγινάγκας Α., Μπαϊμπής Χ. 4, Σκενδέρογλου 9, Βάθης 2, Κεφαλάς 3, Μπαϊμπής Λ.

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 3, Κουτούβαλης 1, Βατικιώτης 4, Λίτινας 17 (4), Στράτης, Αλεξιάδης 5, Ζαμπούρας 5, Κονοφάος 7 (1), Καρδάσης 8

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 45 λεπτά!