07/07/2020
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 13 15 16 16 - 60 -
Melisses BC 16 17 18 17 - 68 -

Πρώτο βήμα για τις Melisses!

Το πρώτο καθοριστικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση των playoff της Development2 έκαναν οι Melisses, καθώς επικράτησαν 68-60 του Αρισταίου. Η παρέα του Καψιώχα ήλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης τον ρυθμό, είχε πιο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και κατάφεραν να φτάσουν σε μία δίκαιη νίκη.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα. Ο Αρισταίος με υπομονή στην επίθεση και πρωταγωνιστή τον Βαλερά (7π.) προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του, χωρίς όμως επιτυχία (9-7). Την ίδια στιγμή οι Melisses έψαχναν τα πατήματα τους. Στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου ανέβασαν την ένταση τους στην άμυνα, βρήκαν λύσεις και από μακριά με τον Μπουγιούκο και έκλεισαν το δεκάλεπτο από θέση οδηγού (13-16).

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στη συνέχεια. Μπορεί οι Melisses να συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με παιχνίδι στον αιφνιδιασμό να προηγήθηκαν με 25-19, ωστόσο δεν κατάφεραν να συντηρήσουν τη διαφορά που είχαν χτίσει. Με τον Κανιά να προστίθεται στην εξίσωση, ο Αρισταίος αντέδρασε και σε συνδυασμό με την καλή του άμυνα μείωσε σε 28-29, όμως ποτέ δεν κατάφερε να προσπεράσει. Αντίθετα, οι Melisses όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά βρήκαν λύσεις με Σ. Μπουγιούκο και Μαυρεδάκη στην επίθεση και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (28-33).

Με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι επέστρεψαν οι Melisses στην επανάληψη και με γρήγορο σερί 6-0 έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (28-39). Ο Βαλεράς με έμμεσο τρίποντο προσπάθησε να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του, όμως ο Αρισταίος δεν είχε λύσει το θέμα στην άμυνα, ενώ και μπροστά πολλές φορές βιαζόταν. Έτσι, τίποτα δεν άλλαξε, αφού όσους πόντους και να σκόραρε μπροστά, τόσους δέχονταν πίσω. Οι Melisses διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και συντήρησαν τη διαφορά που είχαν δημιουργήσει (44-51).

Ο Αρισταίος μπήκε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο, σε μία προσπάθεια να μαζέψει τη διαφορά και να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη. Ο Βαλεράς συνέχισε να είναι ότι καλύτερο είχε επιθετικά η ομάδα της Τζιας, κυρίως στο ένας εναντίον ενός και έφερε την ομάδα του στο -5 (50-55). Το πρόβλημα ήταν στην άμυνα. Κάτι που δεν άφησαν ατιμώρητο οι Melisses. Με υπομονή στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι πήγαν σε σωστές επιλογές και πολύ γρήγορα επανέφεραν τη διαφορά στο +10 (54-64). Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Αρισταίος πίεσε σε όλο το γήπεδο, οδήγησε σε λάθη τον αντίπαλο, όμως δεν τα αξιοποίησε, με τις Melisses να παίρνουν τη νίκη με διαφορά 8 πόντων (60-68).

Συνολικά ο Αρισταίος είχε 22/72 εντός πεδιάς, 1/14 τρίποντα και 15/26 ελεύθερες βολές, μάζεψε 39 ριμπάουντ (8-31), μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Από την άλλη, οι Melisses είχαν 26/69 εντός πεδιάς, 3/17 τρίποντα και 7/22 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 56 ριμπάουντ (13-43), μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Αρισταίος (Δεμέναγας): Παναγιωταράκος 8 (9ρ.), Μουζάκης, Κανιάς 8, Βαλεράς 26, Τούντας 8, Μπερκέτης 2, Παούρης 8 (8ρ.).

Melisses (Πάτσης): Μπουγιούκος Σ. 20, Παπαδιάς 2, Μαυρεδάκης 8 (22ρ.), Μάκος 17 (15ρ., 5ασ.), Μπάνος 6, Πάτσης, Μπουγιούκος Α. 15 (7ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι Melisses είχαν πιο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και τιμώρησαν κάθε αδυναμία του αντιπάλου.