15/10/2019
Cosa Nostra 7 11 11 10 - 39 -
Bobeeres 15 8 13 16 - 52 -

Πρώτοι και αήττητοι οι Bobeeres!

Το βράδυ της Κυριακής 13, Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven οι Bobeeres χωρίς να πιάσουν πολύ μεγάλη απόδοση, επικράτησαν με 52 – 39 απέναντι στην Cosa Nostra και τερμάτισαν πρώτοι και αήττητοι στον τέταρτο όμιλο του Basketaki Cup.

Γονιδάκης με τρίποντο και Μπρούστας έδωσαν δύο φορές προβάδισμα στην Cosa Nostra στο ξεκίνημα του αγώνα αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Αγάθο(7) και ένα δίποντο του Αντωνόπουλου πήραν προβάδισμα με 5-9.Ο Γονιδάκης μείωσε με δίποντο ενώ στη συνέχεια οι Bobeeres με Καββαδία, Τσιακανίκα και Ρίπη έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 7 – 15.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν με τρίποντο του Βαρδάκη και καλάθι του Καραντώνη αλλά οι Bobeeres ήλεγχαν τον αγώνα και με καλάθι του Μωυσίδη και βολές από Κούρτη, Λογοθέτη και Αγάθο είχαν το προβάδισμα με 13 – 23.Η Cosa Nostra βρήκε λύσεις με τρίποντο του Καραντώνη και καλάθι του Μπρούστα μειώνοντας και διαμορφώνοντας το 18 – 23 σκορ ημιχρόνου.

Οι Bobeees μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο βρίσκοντας λύσεις με γκολ φάουλ του Αγάθου και δίποντο του Αντωνόπουλου αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γονιδάκη και καλάθια από Γροπατσάκη και Καμπουράκη μείωσαν σε 25 – 28.Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν και πάλι την διαφορά με Σακελλαράκη(6), Αντωνόπουλο, Αγάθο και Μωυσίδη όμως ο Μπρούστας με καλάθι και φάουλ και ο Γονιδάκης με μία βολή μείωσαν σε 29 – 36.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με Γροπατσάκη και Μπρούστα μπήκαν δυνατά αλλά βρήκαν την απάντηση από ισάριθμα καλάθια των Αντωνοπούλου και Λογοθέτη (33 – 40).Στα τελευταία 6 λεπτά του αγώνα η Cosa Nostra έκανε την τελευταία της προσπάθεια να γυρίσει το ματς με Γροπατσάκη, Μπρούστα και Θεοφάνους να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι , οι εμπειρότεροι όμως Bobeeres με τον Σακελλαράκη να υπογράφει την νίκη τους με 8 συνεχόμενους πόντους και βοήθειες από Κούρτη και Μωυσίδη διαμόρφωσαν το τελικό 39 – 52 που τους έφερε και μαθηματικά στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου .

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ανδρέας Αγάθος με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ , 1 κλέψιμο και 2 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αδάμ Γροπατσάκης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, μοιάσεις και 1 κλέψιμο.

Συνολικά η Cosa Nostra είχε 12 – 33 δίποντα, 4 – 33 τρίποντα, 3 – 12 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα , έκανε 3 κοψίματα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Bobeeres είχαν 18 – 52 δίποντα, 1 – 11 τρίποντα, 13 – 21 βολές, κατέβασαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 4 κοψίματα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Cosa Nostra ( Γονιδάκης ): Μπρούστας 11(8ρ.), Θεοφάνους 2, Β. Καμπουράκης 2, Γονιδάκης 10(3ας.), Καραντώνης 5, Βαρδάκης 3, Γροπατσάκης 6 (10ρ.), Τζαχρήστας.

Bobeeres (Καββαδίας) : Καββαδίας 2, Λογοθέτης 3, Μωυσίδης 5 (7ρ.), Σακελλαράκης 14 (11ρ.), Αντωνόπουλος 6, Αγάθος 14(16ρ.) , Ρίπης 2(7ρ.), Κούρτης 4, Αγγελακόπουλος, Τσιακανίκας 2.

Τι μας άρεσε: Η φρόντ λάιν έδωσε την νίκη στους Bobeeres.