04/10/2020
Athens Crips 9 14 10 13 - 46 -
Brothers United 3 8 7 12 - 30 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Athens Crips!

Στο κλειστό του Seven για το Basketaki Cup, οι Athens Crips νίκησαν εύκολα τους Brothers United με 46 – 30 περνώντας στην επόμενη φάση του θεσμού.

Οι γηπεδούχοι , που δεν εντυπωσίασαν με την απόδοση τους , πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο της  αναμέτρησης , αποδεικνύοντας ότι ακόμη και στην κακή τους ημέρα ξέρουν να παίρνουν το αποτέλεσμα .

Οι Athens Crips  βρέθηκαν μπροστά με 4-0 , με ισάριθμα καλάθια του Σμυρλή, και τελείωσαν τη περίοδο προηγούμενοι με 9 – 3 . Το μοναδικό καλάθι των Brothers πέτυχε ο Αβούρης.

Η τελευταία φορά που οι φιλοξενούμενοι  βρέθηκαν κοντά στο  σκορ ήταν στην αρχή της δεύτερης περιόδου με 11 – 8 , με  βολές των Πίττο , Αβούρη και Ρούλια. Οι Crips σε εκείνο το  χρονικό σημείο πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με ένα σερί 12 – 2 , πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι σε θέση οδηγού με 23 – 11 .

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται ακόμη και με δεκαεφτά πόντους ,  28 – 11 . ΟΙ Brothers με ένα μικρό σερί 7 – 0 , μείωσαν στους δώδεκα , με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους παίκτες  του Παπαδόπουλου να προηγούνται με 33 – 18 . Πρώτοι σκόρερ για τους τυπικά γηπεδούχους ήταν οι Παναγιώτης Λάντζας και Γιγουρτάκης με τέσσερις πόντους ο καθένας , όσους είχε και ο Καμπακάκης απο την πλευρά των Brothers United.

Στη τελευταία περίοδο οι Αthens προηγήθηκαν δύο φορές με δεκαέξι πόντους διαφορά , 39 – 23 και 44 – 28 στα μέσα του δεκαλέπτου ,  με το τέλος να τους βρίσκει νικητές με σκορ 46 – 30 . ΟΙ γηπεδούχοι πέρασαν στην επόμενη φάση αήττητοι και ωραίοι ενώ οι  Brothers αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση στρέφοντας πλέον το βλέμμα τους αποκλειστικά στο πρωτάθλημα που ακολουθεί.

Mvp για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Λάντζας με 12 πόντους,  15 ριμπάουντ,  1 ασίστ,  1 κλέψιμο , 1 κόψιμο . Καλύτερος των ηττημένων ήταν ο Αρχοντουλάκης με 4 πόντους,  7ριμπάουντ και 3 κλεψίματα

Οι Athens Crips είχαν συνολικά 16/69 δίποντα,  2/15 τρίποντα,  8/21 βολές, 52 ριμπάουντ,  5 ασίστ,  9 κλεψίματα,  4 κοψίματα και 25 λάθη  . Οι ηττημένοι από τη πλευρά τους είχαν5/32 δίποντα,  4/31 τρίποντα,  8/22 βολές, 39 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 10 κλεψίματα και 20 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουγιουμτζόπουλος 2, Λάντζας Π. 12, Γκουγκούσης 6, Παπαδόπουλος,  Αργυρός 5 , Κουρκούλης , Σμυρλής 11, Λάντζας Β. 3 , Μαρακάκης , Γιγουρτάκης3.

Brothers United (Αρχοντουλάκης) : Αλεξόγλου 4 , Πίττος 4 , Καράμπελας , Αβούρης 15 , Ρούλιας , Μάνεσης , Καλαματιανός 3 , Αρχοντουλάκης 4 , Κουφαλιώτης.

Τι μας άρεσε: Η δήλωση του Γιώργου Γιγουρτάκη , που δεν κρύφτηκε , και έθεσε ως πρωταρχικό στόχο της ομάδας την κατάκτηση του πρωταθλήματος.