30/03/2022
Hoopers BC 13 25 14 20 - 72 -
Brothers United 14 12 20 14 - 60 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Hoopers!

Το βράδυ της Τρίτης 29 Μαρτίου στα Άνω Λιόσια, στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου της Development , οι Hoopers ήταν καλύτεροι, κέρδισαν δίκαια με 72 – 60 και είναι πλέον μόνοι πρώτοι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η εικόνα έδειχνε όπως την περιμέναμε πως θα έχουμε ντέρμπι. Οι Βrothers είχαν προβάδισμα 13 – 14 , με τον Αβούρη να έχει 5 πόντους και τους Καλαματιανό, Τζαβέλλα και Διαμαντή να βάζουν από 3. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν στην επίθεση Σιδέρης με 4 και Λιαράκος με 3 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Hoopers ήταν εξαιρετικοί στον αγωνιστικό χώρο και πήγαν στο ημίχρονο με + 12. Ο Τσεκούρας οργάνωνε άψογα και έβαλε και ένα τριποντάκι , με τους Σιδέρη με 5 και Στανώτα, Λιόκα με 4 πόντους να οδηγούν στην επίθεση. Για τους άστοχους Brothers, ξεχώρισε ο Τζαβέλλας με 5 πόντους και από ένα καλάθι έβαλαν Καλαματιανός, Διαμαντής και Πίττος για το 38 – 26.

Στην τρίτη περίοδο, οι Brothers United ήταν καλύτεροι και με τον συγκλονιστικό Διαμαντή να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 9 πόντους και τους Τριαντάφυλλο με 5 και Αβούρη με 4 να ακολουθούν, μείωσαν 52 – 46. Το προβάδισμα για τους Οράνιε κρατούσαν κυρίως Μυστακίδης και Στανωτάς που έβαλαν από 4 πόντους έκαστος.

Πόντο πόντο κυλούσε και το πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου. Αβούρης με 5, Συλλιγάρδος με 4 και Διαμαντής προσπαθούσαν να βάλουν μπροστά τους Brothers, όμως οι γηπεδούχοι με πέντε διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, διατηρούσαν προβάδισμα με 61 – 57. Στο πεντάλεπτο που απέμενε, οι Hoopers πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με ηγέτες στην επίθεση του Σιδέρη και Στανώτα που έβαλαν από 4 πόντους, πήραν την μεγάλη νίκη με 72 – 60.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νεκτάριος Σιδέρης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Διαμαντής με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Hoopers είχαν 29 / 66 δίποντα, 2 / 5 τρίποντα, 8/18 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Brothers είχαν 16 / 56 δίποντα, 6 / 16 τρίποντα, 10 / 17 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Hoopers (Τσεκούρας):Γεωργόπουλος 8(6ρ.), Λιαράκος 22, Λιόκας 6,Μπίθας 4,Μυστακίδης 10(11ρ.), Σιδέρης 14(7ρ.), Στανωτάς 14, Τσεκούρας 3, Τσουκάτος 2.

Brothers United (Καράμπελας ): Αβούρης 14, Διαμαντής 16(15ρ.), Ελέζογλου 3, Καλαματιανός 5, Κουφαλιώτης, Πίττος 2, Συλλιγάρδος 7, Τζαβέλλας 8, Τριαντάφυλλος 5.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι από δύο πολύ δυνατές ομάδες.