10/10/2019
Χλατς 6 12 10 11 - 39 -
Pistachios 16 21 12 25 - 74 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Pistachios!!

Την Τρίτη το βραδάκι 7 Οκτωβρίου και στο κλειστό της Ανθούσας, οι Pistachios με μαέστρο τον Μουρμούρη έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ και κατέκτησαν την πρώτη θέση του 28ου ομίλου , επικρατώντας με το ευρύ 74-39 των αρκετά υποσχόμενων Χλατς!

Ο Μουρμούρης άνοιξε το σκορ του αγώνα και στη συνέχεια μοίραζε τις ασίστ σαν pistachios σε Μαντζουρίδη(4) , Τσίτουρα(4) για το γρήγορο 0-10.Οι Χλατς αντέδρασαν με Μπαλάνη,Κολυβά και Γκίνη να μειώνουν ,αλλά οι «πράσινοι» με Κοντογιάννη, Μουρμούρη και Μαντζουρίδη διαμόρφωσαν το 6-16.

Εκρηκτικό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους Pistachios. Λεμπούσης, Λάμπρου με τρίποντο και Μουρμούρης με γκολ φάουλ έγραψαν το 6-24.Οι Χλατς αντέδρασαν προς στιγμήν και μείωσαν με 2 τρίποντα από Πατέρα, Λιάννη και καλάθια από Σπέγκα και Γκίνη. Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν πάλι ρυθμούς και με Κοντογιάννη, Λάμπρου, Λεμπούση, Σαρίδη και Μαντζουρίδη να σκοράρουν αύξησαν την διαφορά , ενώ Λιάννης με δίποντο διαμόρφωσε το 18 – 37 σκορ ημιχρόνου.

Οι Pistachios μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο φορτσάτοι σκοράροντας με Μαντζουρίδη(5) και Κοντογιάννη , ενώ στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι με Κολυβά(4) και Φέτσιο μείωσαν σε 24 – 44.Στο επόμενο πεντάλεπτο οι ρυθμοί έπεσαν. Τσίτουρας με τρίποντο, Μαντζουρίδης από την μία και Μπαλάνης, Λιάννης από την άλλη διαμόρφωσαν το 28 – 49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Pistachios ξεκίνησαν με 5 γρήγορους πόντους με Τσίτουρα, Κοντογιάννη και Λάμπρου ενώ οι Χλάτς απάντησαν άμεσα με Λιάννη, Μπαλάνη για το 32-54.Ο Λάμπρου πήρε το όπλο του στην συνέχεια βάζοντας 8 συνεχόμενους πόντους στέλνοντας την διαφορά στους 30(32-62).Οι γηπεδούχοι είχαν ξεμείνει από δυνάμεις και βρήκαν σκορ με δύο καλάθια του Γκίνη και τρίποντο του Κολυβά ενώ οι ασταμάτητοι επιθετικά Pistachios με Τσίτουρα(4), Μαντζουρίδη, Κοντογιάννη, Λάμπρου και Σαρίδη πρόσθεσαν άλλους 12 στο ενεργητικό τους διαμορφώνοντας το τελικό 39 – 74.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Ματζουρίδης με 17 πόντους, 4 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Πατέρας με 3 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Χλατς είχαν 12-51 δίποντα, 4 – 19 τρίποντα, 3 – 7 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Pistachios είχαν 28 – 64 δίποντα, 4 – 13 τρίποντα, 6– 14 βολές, κατέβασαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Χλατς (Πατέρας): Μπαλάνης 6(10ρ.), Φέτσιος 2(7ρ.), Πατέρας 3(7ρ.), Κολυβάς 9(5ασ.), Σπέγκας 2, Λιάννης 9, Γκίνης 8.

Pistachios (Κοντογιάννης): Μαντζουρίδης 17( 11ρ.), Σαρίδης 12 (14ρ.), Λεμπούσης 16 (11ρ.), Μουρμούρης 17(9ασ!), Κοντογιάννης 8, Τσίτουρας 12 (10ρ.), Λάμπρου 21.

Τι μας άρεσε: Οι δύο ομάδες έβγαλαν αρκετές εντυπωσιακές φάσεις στο ματς.