19/04/2023
Retro Pacers 17 12 16 28 - 73 -
Kasonic Beers 26 15 13 12 - 66 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Retro Pacers!

Με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά, οι Retro Pacers επικράτησαν των Kasonic Beers στο Μαζαράκη και "κλείδωσαν" την πρώτη θέση στον όμιλο. Εκτός τετράδας έμειναν και επίσημα οι "μπίρες", που στρέφουν την προσοχή τους πλέον στο Summer League.

Με περισσότερη ενέργεια και πάθος παρουσιάστηκαν οι φιλοξενούμενοι στο παρκέ, δείχνοντας ότι θα διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη. Έτσι, με πρωταγωνιστές τους Γ. Ζυγούρη, Ασημακόπουλου και. Ζυγούρη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 17-26. Οι Retro που έπαιξαν κάκιστη άμυνα, στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Ανδρεάδη και το μακρινό σουτ των Τσιλιμπάρη και Μεντή.

Οι Kasonic Beers συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διευρύνοντας μάλιστα το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στους Προσηλιακό, Κόκκαλη και Χατζημιχαήλ (29-41). Τα συνεχόμενα καλάθια του Μεντή δεν ήταν αρκετά για τους γηπεδούχους που συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να προβληματίζουν με την απόδοσή τους.

Με καλάθια των Βασιλειάδη και Ανδρεάδη, οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έτρεξαν ένα 10-0 σερί, μείωσαν σε 39-41 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι "μπίρες" έβγαλαν σημάδια αντιδρασης με τους Ασημακόπουλο και Χατζημιχαήλ, έκαναν το σκορ 45-54 και απέκτησαν ένα σημαντικότατο προβάδισμα εν όψει τελευταίας περιόδου.

Η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου με ορθολογικές επιθέσεις και πρωταγωνιστές τους Ανδρεάδη και Βασιλειάδη, κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο ματς, να απαντήσει στα καλάθια των Παπαδόπουλου και Χατζημιχαήλ και να κάνει τα τελευταία λεπτά δραματικά (64-64). Οι Kasonic Beers ξέμειναν από δυνάμεις, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν μοιραία την ήττα που τους άφησε και μαθηματικά εκτός τετράδας. Έτσι, οι "άσπροι" τερμάτισαν και επίσημα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασιλειάδης με double double και 22 πόντους (8/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/10 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/48 δίποντα, 7/21 τρίποντα και 14/23 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 27/48 δίποντα, 2/24 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Ζήσης 3 (1), Ανδρεάδης 17 (2), Αναγνωστόπουλος 2, Βασιλειάδης 22, Καζαφέρης 2, Μεντής 18 (2), Τσιλιμπάρης 9 (2)

Kasonic Beers (Γ. Ζυγούρης): Γ. Ζυγούρης 9, Προσηλιακός 5 (1), Ασημακόπουλος 15, Χατζημιχαήλ 17, Κόκκαλης 5, Β. Ζυγούρης, Μ. Ζυγούρης 3 (1), Παπαδόπουλος 12

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό φινάλε των Retro Pacers.