23/06/2022
Leontario BC 9 20 10 10 - 49 -
Vatos Krokos 17 17 15 16 - 65 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Vatos Krokos!

Το βράδυ της Τετάρτης 22 Ιουνίου στο Arena, οι Vatos Krokos με ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα, κλείδωσαν την πρώτη θέση, καθώς επικράτησαν απέναντι στο λειψό Leontario με 49-65.

Οι Vatos Krokos μπήκαν σε θέση οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο και με τους Βιντζηλαίο, Χριστόπουλο να είναι μπροστάρηδες στην επίθεση με 6 πόντους και τον Μπιστούνα να σκοράρει από τα 6.75, ξέφυγαν με 9 – 17. Για το Λεοντάριο ξεχώρισε ο Γωγούλης στην επίθεση με 5 πόντους, με τον Κορωνάκη να πετυχαίνει ένα καλάθι και τον Βλάχο δύο βολές.

Το Leontario μπήκε καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και με οδηγούς στην επίθεση τους Βλάχο με 10 και Γωγούλη με 6 πόντους αντίστοιχα, μείωσαν ακόμα και στον πόντο. Το σύνολο του Χατζηνικήτα αντέδρασε μετά το πεντάλεπτο, έπαιξε ωραίο μπάσκετ και με τον Μπιστούνα να τραβάει το κουπί με 6 πόντους και τον Βιντζηλαίο να ακολουθεί με 4, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ του 29 – 34.

Στην τρίτη περίοδο, οι Krokos είχαν πολύ ωραίο passing game και με το δίδυμο Καλλίτσα με 6 και Χριστόπουλου με 4 πόντους να ηγούνται στην επίθεση, ξέφυγαν με +10. Για τους γηπεδούχους , ο Χατζησπύρου ξεχώρισε με 5 πόντους, ο Βλάχος έβαλε ένα τρίποντο και ο Γωγούλης καλάθι από κοντά για το 39 – 49.

Το ξεκίνημα των Krokos στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άφηνε και πολλά περιθώρια για το ποιος θα είναι ο νικητής. Φόσκας, Λάζος με τρίποντα και Βιντζηλαίος από κοντά , έκαναν το σκορ 39 – 58. Το Leontario έτρεξε ένα 10-0 με 7 πόντους του Γωγούλη και τρίποντο του Χατζησπύρου, για να έρθουν Καλλίτσας(5) και Χριστόπουλος να διαμορφώσουν το τελικό 49-65.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αλκιβιάδης Χριστόπουλος με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα,ενώ για τους ηττημένους ξεχώριζε ο Αχιλλέας Βλάχος με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Το Leontario είχε 15 / 41 δίποντα, 4 / 21 τρίποντα, 7 / 14 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ , έκλεψε 3 φορές τη μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Οι Vatos είχαν 17 / 38 δίποντα, 9 / 27 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ , έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Leontario(Τσιαντής): Βεργόπουλος 2, Βλάχος 14(13ρ.), Γωγούλης 19(10ρ.), Κορωνάκης 2(8ρ.), Κρουστάλης, Κωνσταντιδέλης 2, Χατζησπύρου 10(7ρ.).

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Βιτζηλαίος 12(7ρ.), Διακάτος 1, Καλλίτσας 10, Λάζος 8,Μπιστούνας 14(7ρ.),Φόσκας 6, Χριστόπουλος 14(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό passing game των Krokos και η ικανότητα τους στο transition!