02/04/2022
Λιμνάνθρωποι BC 17 10 28 26 - 81 -
Salo Nics 12 17 22 23 - 74 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Λιμνάνθρωποι!

Ένα ματς το οποίο τα είχε όλα ανατροπές , καλάθια , άμυνες , πάθος και φυσικά νικητές τους Λιμνάθρωπους με σκορ 81-74 κρατώντας έτσι την πρωτιά σφιχτά στα χέρια τους.

Από την αρχή το οι παίχτες και τον δύο ομάδων έδειξαν ότι θέλουν το σκορ να πάει ψηλά καθώς με τις ανοιχτές άμυνες αλλά και με τις πολύ καλές επιλογές στην επίθεση η πρώτη περίοδος τελείωσε με επιμέρους σκορ 17-12 υπέρ των Λιμνανθρώπων. Με την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου οι Salonics κατάφεραν όχι μόνο να εξαφανίσουν την διαφορά αλλά και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 27-29. Το δεύτερο ημίχρονο φάνταζε συναρπαστικό όπως και τελικά έγινε καθώς το παιχνίδι άνοιξε και για τις δύο ομάδες με ασταμάτητες επιθέσεις εκατέρωθεν , ανεβάζοντας το σκορ σε 55-51 με το ματς πλέον να έχει πάρει φωτιά. Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ροντέο καθώς νικητής θα έβγαινε εκείνος ο οποίος θα είχε την μεγαλύτερη ηρεμία και υπομονή , τελικά οι Λιμνάνθρωποί είχαν αυτές τις αρετές και κατάφεραν νικήσουν με σκορ 81-74.

MVP του αγώνα ήταν ο Πρεβενάς Λεωνίδας ο οποίος πέτυχε 22 πόντους βάζοντας 6 τρίποντα.

Για την ομάδα των Salonics άξιος αναφοράς ήταν ο Μυλωνάς Ευθύμιος κάνοντας double double με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Λιμνάνθρωποι: Πρεβενάς 22 (6) , Στράντζαλης 21 (3) , Αμπατζής 12 (2) , Χοπτερίδης 9 , Καμπέρης 8 , Τσιγαρίδας 9

Salonics: Καρακίτσας 12 (2) , Μυλωνάς 23 , Συνδικιώτης 3 (1) , Τάσσιος 4 , Τσούγκας 2 , Στεργιόγλου 4 , Κανακαρίδης 2 , Δημητριάδης 2 , Βαζακίδης 22