28/01/2024
The Hoopers 14 22 34 52 - 52 -
Basketόσαυροι 16 28 50 76 - 76 -

Πρώτοι στο 11-0 οι Basketόσαυροι!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Basketόσαυρους γεμάτους αυτοπεποίθηση, στοιχείο που τους διακατείχε και στα υπόλοιπα 10 παιχνίδια της Development League μέχρι σήμερα. Είχαν πολλή όρεξη στην άμυνα και έδιναν την εντύπωση ότι ήθελαν να πάρουν την μπάλα από τους αντιπάλους τους και να τρέξουν, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Στο πολύ ανοιχτό σε ρυθμό 1ο δεκάλεπτο, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με 7 - 16 στο 3:51  εκτελώντας επιτυχώς αιφνιδιασμούς, αλλά έκτοτε δεν ξανα σκόραραν πριν την ανάπαυλα αυτού, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Hoopers να μειώσουν στο καλάθι (14 - 16).

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους πρωτοπόρους του ομίλου αρκετά ντεφορμέ, οι οποίοι όμως κατάφεραν να ξαναχτίσουν ρυθμό αργά αλλά σταθερά, κάτι που οφείλετο στην παραγωγική αμυντική τους λειτουργία. Οι Hoopers δεν το έβαλαν κάτω και "κόντραραν" τους αντιπάλους τους για μία ακόμα περίοδο. Η κόρνα που σηματοδότησε την λήξη του πρώτου μέρους, βρήκε τις δύο ομάδες στο 22 - 28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι "φρούρησαν" καλύτερα την ρακέτα τους, κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να βγάλουν πολλές άμυνες, είτε άμεσα (διαβάζοντας κάποιο play και κλέβοντας), είτε πιο έμμεσα (καθαρίζοντας την φάση με ριμπάουντ). Δεν πήραν πολλά από το τρίποντο παιχνίδι τους όπως συνηθίζουν, αλλά λειτούργησαν σαν μια καλολαδωμένη μηχανή παραγωγής αιφνιδιασμών.οι αιφνιδιασμοί. Αξίζει να σημειωθεί πως το 3ο δεκάλεπτο, κατάφεραν να κρατήσουν τους Hoopers μόλις στους 6 πόντους ενεργητικού (34 - 50).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι έπαιξαν πιο ανοιχτά, απολαμβάνοντας τους καρπούς που απέδωσε το παιχνίδι τους μέχρι τότε, και κυρίως αυτό της 3ης περιόδου, που τους έδωσε το σημαντικό προβάδισμα των 16 πόντων. Οι άμυνες και των δύο ομάδων χαλάρωσαν, παράγοντας που συνέβαλε στην τελική διαμόρφωση του σκορ στο 52 - 76.

Bettson Greece MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Τσιγαρίδας, ο οποίος σε 31 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 14 πόντους, 17 ριμπάουντ (3 επιθετικά), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 μπλοκ (24EFF)

Basketόσαυροι: Αικατερίνης 4, Καδής 15, Ποζίνης 2, Πρεβενάς 3, Σαρταβας 8, Στράντζαλης 5, Χατζηιωάννης 21

Ο διακριθείς των The Hoopers ήταν ο Διονύσιος Χατζηβακαλέλης, ο οποίος σε 39 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 16 πόντους, 16 ριμπάουντ (7 επιθετικά), 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 4 λάθη (21EFF)

The Hoopers: Γιαγρίδης 4, Καναράς 13, Καφφές 10, Κρυσταλλάς 0, Χαλεπλής 9