14/10/2023
Komodo Dragons 14 16 19 20 - 69 -
Reptors 22 14 11 13 - 60 -

Πρώτο ροζ για τους "Δράκους"!

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Komodo Dragons κέρδισαν τους Reptors με 69-60 για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Reptors να είναι καλύτεροι και με 8 πόντους του Πατσουράκη, 7 του Δόβα, 4 του Βαγγέλη Κορρέ και τριποντάκι του Σακελλαρόπουλου, προηγήθηκαν με 14-22. Ο Δεληγιάννης με 5 πόντους, ο Ρέππας με 4 και ο Κλεφτόγιαννης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και με 6 πόντους του Βαγγέλη Κορρέ και 4 του Δόβα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 30-36. Τους Komodo Dragons κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Δεληγιάννης, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κωνσταντίνου επέβαλε τον δικό του ρυθμό και με 9 νέους πόντους του Δεληγιάννη, 6 του Ρόκιζα και 4 του Βεργόπουλου, προσπέρασε με 49-47. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, με τον Σακελλαρόπουλο να ξεχωρίζει με τους 5 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 49-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Komodo Dragons μπορεί να είδαν το 57-47 να γίνεται μέσα σε δύο λεπτά 57-58, ωστόσο διατήρησαν την ηρεμία τους και με μεγάλα σουτ των Ζενέλη, Δεληγιάννη, Ρέππα, Βεργόπουλου και Ρόκιζα, έφτασαν στην τεράστια νίκη με 69-60. Μόνος του πάλευε για τους Raptors στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Βαγγέλης Κορρές, ωστόσο οι 10 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/21 βολές, 18/43 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 19/56 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp των Komodo Dragons ο Δεληγιάννης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 4/8 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Reptors ο Βαγγέλης Κορρές με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 7/15 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Komodo Dragons (Κωνσταντίνου): Δεληγιάννης 26 (4), Βεργόπουλος 10, Ζενέλης 7, Κλεφτόγιαννης 6 (1), Ρέππας 10 (1), Ρόκιζας 10, Λαζαρίκος

Reptors (Πατσουράκης): Αρμενιάκος 2, Δόβας 11 (1), Κάππος, Καίσαρης 1, Κορρές Β. 18, Κορρές Π. 9, Κοτζακουλάκης 2, Πατσουράκης 9 (2), Σακελλαρόπουλος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!