21/11/2019
Leontario BC 14 6 8 11 - 39 -
Μπυροβολικό 12 9 14 26 - 61 -

Πρώτος Μπυροβολισμός!

Την πρώτη του νίκη στον πρώτο όμιλο της Development League πήρε χθες το Μπυροβολικό, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική επικράτησε του Leontario με 39-61, αναγκάζοντάς το παράλληλα σε τρίτη διαδοχική ήττα.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν το Leontario στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με 5 πόντους του Κωνσταντιδέλη, 4 του Τσιμπούρη και τριποντάκι του Δημητρακόπουλου, προηγούταν με 14-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά τα τρίποντα των Βασίλη Δαμόπουλου – Χουρσόγλου, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Γαβριήλογλου, Γιάννης Δαμόπουλος και Ευαγγελίδης.

Πιο κλειστό ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με το Μπυροβολικό να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 20-21, χάρη σε τρίποντο του Γιάννη Δαμόπουλου και βοήθειες των Χουρσόγλου, Ζερβόπουλου και Συρανίδη. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τον Προκοπίου να πετυχαίνει τους 4 από τους 6 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι «Μπυροβολημένοι» με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Ζερβόπουλο – Χουρσόγλου με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα, διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 28-35. Το νέο τρίποντο του Προκοπίου και οι 3 πόντοι του Δημητρακόπουλου κράτησαν ζωντανό το Leontario σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 28-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Μπυροβολικό κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με τους Γιάννη Δαμόπουλο (8π), Χουρσόγλου (6π), Ευαγγελίδη (4π), Συρανίδη (3π) και Βασίλη Δαμόπουλο (3π) να πετούν φωτιές, έφτασε εύκολα στη νίκη με 39-61. Δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι να απειλήσουν τον αντίπαλο,  παρά τους 4 πόντους του Πλαγιαννάκου και το τρίποντο του Λαζανάκη!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 8/21 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/7 βολές, 19/33 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Πολυτιμότερος για το Leontario ο Λαζανάκης με 3 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα και ¼ τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Mvp για το Μπυροβολικό ο Συρανίδης με 6 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος!

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Προκοπίου 11 (2), Τσιμπούρης 2, Πλαγιαννάκος 4, Λαζανάκης 3 (1), Δημητρακόπουλος 8 (1), Σπυρόπουλος 2, Λαζανάκης 2, Κωνσταντιδέλης 7 (1)

Μπυροβολικό (Μαύρου): Δαμόπουλος Β. 6 (2), Διονυσόπουλος, Ζερβόπουλος 9 (1), Συρανίδης 6, Κατσιάδας 2, Γαβριήλογλου 5 (1), Χουρσόγλου 14, Δαμόπουλος Γ. 13 (2), Γκαζούνης, Ευαγγελίδης 6

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά η εκπληκτική, μαγική, απίστευτη ασίστ του Αλέξανδρου Διονυσόπουλου στον Κατσιάδα!