10/11/2019
Phoenix Bums 13 13 12 8 - 46 -
Wolves 15 19 23 14 - 71 -

Ψάχνοντας την ταυτότητα επεισόδιο δεύτερο!

Το δύο στα δύο στον τρίτο όμιλο της Development League έκαναν το βράδυ της Παρασκευής στον Κολωνό οι Wolves, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επικράτησαν εύκολα των Phoenix Bums με 46-71!

Οι Wolves κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντες βόμβες του Χαρακίδα, 4 πόντους του Φιλοκώστα και έμμεσο τρίποντο του Δασκαλούδη, προηγήθηκαν με 2-13 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, όμως, της περιόδου οι Αλήτες αντέδρασαν και με δύο τρίποντα του Βερώνη, αλλά και γκολ – φάουλ του Καραγιάννη, έριξαν την διαφορά στο καλάθι, 13-15!

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Πετρόπουλου δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με 6 νέους πόρους του Φιλοκώστα, τον οποίο ακολούθησαν οι Χαρακίδας, Μαρσέλος  και Μεϊκόπουλος με ένα τριποντάκι ο καθένας, πηγές στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 26-34. Για τους Phoenix Bums σε εκείνο το διάστημα τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Μπαλτζόγλου και Αβαρκιώτης, με τον πρώτο να βάζει 4 πόντους και τον δεύτερο να εκτελεί από την περιφέρεια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Λύκοι” έστησαν το δικό τους πάρτι στον Κολωνό και με τους Φιλοκώστα (7π), Δασκαλούδη (5π), Χαρακίδα (3π), Μεϊκόπουλο (3π) και Παπαευσταθίου (3π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 38-57. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Phoenix Bums, με τους Βερώνη και Καδά να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 38-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Wolves έφτασαν με σβηστές τις μηχανές στη νίκη με 46-71, χάρη σε 4 πόντους του Κοπανάκη, 3 του Δασκαλούδη και τρίποντο του Χαρακίδα. Ο Κουνάδης με 4 πόντους και ο Μπαλτζόγλου με 3 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν στα τελευταία λεπτά για τους Phoenix Bums.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 17/32 βολές, 10/51 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 18/33 βολές, 16/38 δίποντα και 7/17 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Κουνάδης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 3/11 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε  1 κόψιμο. Mvp των Wolves ο Φιλοκώστας με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 8/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βερώνης 12 (2), Καδάς 4, Καραγιάννης 4, Μπαλτζόγλου 10, Κουνάδης 8, Καλύβας, Αβαρκιώτης 3 (1), Κοβάτσος 3, Λάσπας 2

Wolves (Τύρος): Φιλοκώστας 19, Δασκαλούδης 14, Μεϊκόπουλος 6 (2), Πετρόπουλος, Μαρσέλος 5 (1), Παπαευσταθίου 5 (5 ασίστ), Χαρακίδας 15 (4), Κοπανάκης 5, Τύρος 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι «Λύκοι», φτάνοντας έτσι δίκαια στην εύκολη επικράτηση!