23/07/2020
Dilaveri 10 6 14 3 - 33 -
Wolves 14 23 8 5 - 50 -

Ψάχνοντας την ταυτότητα πήραν πρωτάθλημα οι Wolves!

Πρωταθλητές της Development League για την σεζόν 2019-2020 στέφθηκαν οι Wolves, καθώς στον μεγάλο τελικό επιβλήθηκαν εύκολα του αγνώριστου Dilaveri με 33-50, σπάζοντας έτσι την αρνητική παράδοση κόντρα στην ομάδα του Καζέρου!

Οι Wolves ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον τελικό, καθώς με 5 πόντους του Δασκαλούδη, 3 του Κοπανάκη και 3 του Φιλοκώστα, προηγήθηκαν με 8-14, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 10-14, διαμόρφωσε ο Βογιατζάκης για λογαριασμό των γηπεδούχων, ο οποίος και πέτυχε τους 4 από τους 10 πόντους της ομάδας του στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η αρμάδα του Πετρόπουλου έστησε το δικό της πάρτι στο παρκέ και με τους Παπαευσταθίου (6π), Μαρσέλο (6π), Κοπανάκη (4π) και Θειακούλη (3π) να πετούν  φωτιές, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 16-37. Αγνώριστο παρέμενε το Dilaveri και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Καλλιμάνη και Γόντικα να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό και με 7 πόντους του Γόντικα και 4 του Μούτσου, μείωσαν στους 13, 26-39, ωστόσο έχασαν τον Γόντικα με πέντε φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να ανακόψουν τον αντίπαλο και με τους Δασκαλούδη, Φιλοκώστα και Κοπανάκη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, διατήρησαν απόσταση ασφαλείας 15 πόντων, 30-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το θέαμα ήταν φτωχό, με τις δύο ομάδες να περιμένουν απλά τη λήξη του τελικού και τους Wolves να επικρατούν με 33-50, με τους Φιλοκώστα (3π) και Δασκαλούδη (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Για το Dilaveri ένα δίποντο έβαλε ο Δουλουγέρης και μια βολή ο Βογιατζάκης!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 13/25 βολές, 10/38 δίποντα και 0/21 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι πρωταθλητές είχαν 13/23 βολές, 17/44 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Καλύτερος για το Dilaveri ο Γόντικας με 9 πόντους, έχοντας ¾ βολές και 3/9 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Wolves ο Κοπανάκης με 9 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 4/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Dilaveri (Κόης): Γραμματικάκης 2, Πουπάκης, Ζουμπούλης, Γόντικας 9, Στιβακτάκης 4, Καλλμιάνης 5, Μούτσος 4, Δουλουγέρης 2, Γεωργιόπουλος, Βογιατζάκης 6, Καζέρος 1

Wolves (Πετρόπουλος – Τύρος): Δασκαλούδης 14, Καρατζάς 2, Μεϊκόπουλος 2, Πετρόπουλος, Φιλοκώστας 7, Μαρσέλος 7, Παπαευσταθίου 6 (1), Θειακούλης 3, Κοπανάκης 9, Τύρος

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Wolves από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, φτάνοντας έτσι δίκαια στην κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Τι δεν μας άρεσε: Η κάκιστη εικόνα που παρουσίασε το Dilaveri, ίσως η χειρότερη εμφάνισή του στα παρκέ του Basketaki!