01/05/2023
Blastiakos 19 23 24 22 - 88 -
Kill Beer 9 13 18 15 - 55 -

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, ο Blastiakos σφράγισε από το πρώτο παιχνίδι την παρουσία του στο final four της Development League, καθώς όντας καλύτερος καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού επικράτησε της Kill Beer με σκορ 88-55!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Κωσταντίνο Μόκκα με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Στην αντίπερα όχθη, ο Χρήστος Τσοκαντάς είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στα παρκέ της Basketaki Arena, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και τους Παντελάκη και Τυροπώλη να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 19-9. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Τσοκαντά με 5 πόντους.

Στη συνέχεια η παρέα του Γεροντάκη θέλησε να αυξήσει την απόσταση που είχε δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι, κάτι το οποίο το κατάφερε εντέλει, καθώς οδηγήθηκε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 42-22. Ο εκ νέου αργοπορημένος, Κωσταντίνος Μόκκας, μπήκε στο παρκέ με δυο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 675, αποτελώντας τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Τσοκαντάς είχε 3.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο παρουσίασαν όλες τις τύχες του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που τους χαρακτηρίζει ως ομάδα, κυκλοφόρησαν άρτια την μπάλα, είχαν σωστές επιλογές, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Τυροπώλη και Μόκκα να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 76–40. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον δαιμονισμένο αριθμό των αντιπάλων τους και είχαν τον Τσελίκη πρώτο σκόρερ με 7 πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο ο Blastiakos δεν απειλήθηκε σε κανένα χρονικό σημείο της, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της  γραμματείας να τον βρίσκει να πανηγυρίζει μία άκρως σημαντική νίκη με σκορ 86–55, σφραγίζοντας από το πρώτο παιχνίδι το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια που οδηγούν στο final four της Development League!

Ο Blastiakos είχε 16/33 δίποντα, 13/44 τρίποντα, 17/22 βολές, 50 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/41 δίποντα, 5/21 τρίποντα , 10/18 βολές, 35 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη.

Blastiakos(Γεροντάκης): Αβαγκιάν 5, Γεροντάκης 2 Θεόδωρομανωλάκης 8, Λόλας 7, Μόκκας 20, Παντελάκης 11, Σωτηρίου 9, Τροχάλιας 12, Τυροπώλης 14.

Kill Beer(Παντελόπουλος): Αποστολόπουλος 9, Καρέλος 8, Καραδημητρίου, Μπακάλης 2, Μπογέας 4, Ναλμπαντούδης 1, Παντελόπουλος, Σαλόνικας,Τσελίκης 17, Τσοκαντάς 14.

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!