15/02/2022
Aballiers 18 20 22 17 - 77 -
Puronto Raptors 10 8 16 18 - 52 -

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε, οι Aballiers!

Το απογευματάκι της Κυριακής 13 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, οι Aballiers πήραν από νωρίς μεγάλο προβάδισμα, το διαχειρίστηκαν κατάλληλα και επικράτησαν με 77 – 52 απέναντι τους νεοσύστατους Puronto Raptors.

Οι Aballiers φρόντισαν από το πρώτο δεκάλεπτο να δείξουν ποιος είναι το φαβορί του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Σωτήρη Θάνο στην επίθεση με 8 πόντους, ξέφυγαν 18 – 10. Για τους Ράπτορς που ακολουθούσαν στο σκορ, 6 πόντους έβαλε ο Αϊβατόγλου και 4 ο Μαστραγγελόπουλος.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τους Aballiers να οδηγούν εύκολα την κούρσα. Μανώλης και Κρητικός ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος, ενώ από ένα καλάθι για τους Puronto έβαλαν οι Αϊβάτογλου, Μαστραγγελόπουλος, Τζαννετάκης και Μένεγος , για το 38 – 18 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο , οι φιλοξενούμενοι με τον Αϊβατόγλου να παίρνει ξανά την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 9 πόντους, προσπαθούσαν να μαζέψουν την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση για παιχνίδια. Τσάμπαλης με 8 πόντους και Γραμματικός, Τσαρτσαράς με 4 έκαστος, έδιναν άμεσα τις απαντήσεις για το 60 – 34.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων(17-18), με την διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα. Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Aballiers , έδινε την δυνατότητα και σε άλλους παίκτες να βοηθούν στο σκοράρισμα. Τζηλιάνος με 6 και Ν.Θάνος, Μανώλης με 4 και 5 πόντους αντίστοιχα ,υπέγραψαν το τελικό 77 – 52 για την ομάδα τους. Στην αντίπερα όχθη , οι Ράπτορς έκαναν το καλύτερο τους δεκάλεπτο, σκοράροντας 18 πόντους με τους Βασιλακόπουλο με δύο τρίποντα, Καττή με 6 πόντους και Μένεγο με 4 να ξεχωρίζουν.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αποστόλης Κρητικός με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Βασιλακόπουλος με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Aballiers είχαν 24 / 52 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 14 / 30 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Puronto είχαν 20 / 52 δίποντα, 2 / 16 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Aballiers(Μανώλης):Βερνίκος 4(9ρ.), Γραμματικός 8, Σ.Θάνος 15(6ρ.), Ν. Θάνος 4, Κρητικός 11(9ρ.), Μανώλης 10, Παγάνος 5(6ρ.), Τζηλιάνος 6(7ρ.), Τσαμπαλής 9, Τσαρτσάρας 5(6ρ.).

Puronto Raptors(Καττής):Αϊβάτογλου 17, Βασιλακόπουλος 6, Γεωργάτης, Δαλιακόπουλος, Καττής 6(9ρ.), Μένεγος 7, Μαστραγγελόπουλος 6, Σολωμός, Τζανετάκης 7(6ρ.), Τρουλάκης 3.

Τι μας άρεσε: Το υπέροχο κλίμα της αναμέτρησης.