28/10/2023
Airμπωλ 13 15 15 15 - 58 -
Gerakas Hawks 6 14 4 8 - 32 -

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε.. οι Airμπώλ!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Seven, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Development League, οι Airμπώλ εκμεταλλευόμενοι την ανωτερότητα τους, αλλά και τις απουσίες των αντιπάλων, έφτασαν στη τρίτη νίκη στην σεζόν με το ευρύ 58-32!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Ψύκου με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Κόππολα και Οργίνο να ηγούνται των προσπαθειών τους, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 13-6. Στην αντίπερα όχθη, ο Καπουλάς με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων, ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, αποτέλεσε το μοναδικό στο οποίο οι Hawks παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί, αφού τελείωσε με το επιμέρους 15–14. Οι Κόππολα και Οργίνος ανέλαβαν για ακόμη μία φορά το κύριε επιθετικό φορτίο της ομάδας τους, προσθέτοντας από 4 πόντους ο καθένας. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γιαννακάκης πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος με 6 πόντους στο ενεργητικό του. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 28–20.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ του Seven αποφασισμένοι να δώσουν ένα τέλος, όσον αφορά το τελικό νικητή της αναμέτρησης, καθώς έπαιξαν εκ νέου καταπληκτική άμυνα, κράτησαν τους Hawks στους τέσσερις πόντους, και με τον Σαπέρα(10π) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 43–24.

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της, και το τελικό 58-32 να μην αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, για το ποια ομάδα ήταν ανώτερη και στα σαράντα αγωνιστικά λεπτά που προηγήθηκαν.

Betsson MVP ο Βασίλης Μουσταφέρης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο , ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Νίκος Γιαννακάκης τελείωσε με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 26/73 δίποντα, 0/15 τρίποντα, 6/13 βολές, 78 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 κλεψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 6/31 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 2/7 βολές, 36 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη .

Airμπώλ(Ψύκος): Δαλίτσικας 5, Κόππολα 17 Μουσταφέρης 12, Οργίνος 18, Παπαδάκης 2, Ραπτοδήμος 1, Σαπέρας 3.

Γέρακας Hawks:(Πικάσης): Γιαννακάκης 10, Δασκαλάκης 3, Καπουλάς 10, Λιοφάγος 1, Πικάσης 8, Τζελέπης.

Τι μας άρεσε: Τα 78 ριμπάουντ των νικητών!