02/10/2022
Hellenic Energy 8 6 3 13 - 30 -
Basket Maniacs 14 14 9 15 - 52 -

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε, οι Basket Maniacs!

Το απόγευμα της Κυριακής 2 Οκτωβρίου στο Αρένα, οι Basket Maniacs πήραν τον έλεγχο από την αρχή του παιχνιδιού και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν σε εύκολη νίκη απέναντι στην ΕΛΠΕ με 30–52.

Οι Maniacs είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και σταθερό προβάδισμα, με τον Κεραμάρη να κάνει μεγάλο παιχνίδι με 9 πόντους. Για την ΕΛΠΕ, ο Διακουμής πυροβολούσε από την περιφέρεια με δύο τρίποντα και ο Καλαρίδης έβαλε ένα καλάθι για το 8–14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπλόκαραν τελείως στην επίθεση, με τον Καλαρίδη να είναι μοναδικός διακριθέντας πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του, με αποτέλεσμα οι Κόκκινοι να ανεβάσουν την διαφορά σε double score(14-28) με το δίδυμο Μπενή με 5 και Καλαμιώτη με 4 πόντους να οδηγούν την επίθεση.

Χαμηλή επιθετική συγκομιδή είχαν οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο, με τους Κόκκινους όμως να ανεβάζουν κι άλλο την διαφορά, με 5 πόντους του Μπενή και καλάθι του Κεραμάρη. Οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν καλάθι εντός παιδιάς, παρά μόνο τρεις ελεύθερες βολές με τον Καλαρίδη,για το 17–37.

Στην τελευταία περίοδο, οι δυο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα , με την τελική διαφορά να κάθεται στους 22 πόντους. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν με το δίδυμο Διακουμή με 5 και Τζουβάλα με 3 πόντους να βγαίνουν μπροστά στην επίθεση, ενώ την νίκη των Κόκκινων υπέγραψαν κυρίως Δημητριάδης και Σασσάς που πέτυχαν από 5 έκαστος, για το τελικό 30-52.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αριστοτέλης Μπένης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στυλιανός Καλαρίδης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η ΕΛΠΕ είχε 8/33 δίποντα, 3/29 τρίποντα, 5/14 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Οι Maniacs είχαν 15/52 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/23 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

ΕΛΠΕ(Καπρέτσος): Διακουμής 11(8ρ.), Θεάκος 2, Καλαρίδης 12(12ρ.), Καρέτσος, Καρσιακάλης 2(7ρ.), Κυπραίος, Μπέλλος(8 ρ.), Σπετσιέρης, Τζουβάλας 3.

Basket Maniacs(Καλαμιώτης): Δημητριάδης 6(8ρ.), Καλαμιώτης 6(7ρ.), Κεραμάρης 13, Μπενής 127ρ.),Σασσάς 7, Στασινόπουλος 2, Στενάκης 3, Τσικαλουδάκης 2(7ρ.), Τσιλιώρης 1.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης και τα τελειώματα του Σασσά.