12/11/2022
Most Wanted 19 15 19 18 - 72 -
Sugar Mountains 11 10 10 20 - 51 -

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε, οι Most Wanted!

Σαββατόβραδο στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και οι Most Wanted με σοβαρότητα και έλεγχο του ματς από το ξεκίνημα του, συνέχισαν την αήττητη πορεία τους, επικρατώντας άνετα με 71-51, απέναντι στους συμπαθέστατους και μαχητικούς Sugar Mountains.

Οι Most Wanted μπήκαν πολύ σοβαρά στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρώτα βιολιά τους Νικολάου-Παπαδόπουλο με 6 πόντους, είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα 19 – 11. Στην αντίπερα όχθη, οι Sugar Mountains άργησαν να μπουν στην εξίσωση του παιχνιδιού, με τον Ψαλλίδα στην συνέχεια να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να μπαίνουν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και μείωσαν με τρίποντο του Μπενέκου και καλάθι του Μπάρλα, αλλά στη συνέχεια οι Most επέβαλαν και πάλι τον ρυθμό τους και με πολυφωνία στην επίθεση με Καραμασιώτη και Παπαδόπουλο να ξεχωρίζουν με τρίποντα, έστειλαν την διαφορά στους 13(34-21).

Στην τρίτη περίοδο, οι Most Wanted αποφάσισαν να τελειώσουν μια ώρα αρχύτερα το παιχνίδι, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ κι έστειλαν την διαφορά στο +23! Ο Μπλιθικιώτης ήταν ο ιθύνων νους, με τον Παπαδόπουλο απόλυτο πρωταγωνιστή στην επίθεση με 11 συνεχόμενους πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, ξεχώρισαν Μπενέκος και Μπάρλας με 3 πόντους έκαστος.

Οι Sugar Mountains έπεσαν με ψηλά το κεφάλι καθώς κέρδισαν το τελευταίο δεκάλεπτο με 18-20. Μπενέκος(2), Κούτρας(2) και Ψαλίδας πυροβολούσαν από την περιφέρεια, με τον Μπάρλα να έχει 5 πόντους στην επιθετική συγκομιδή των φιλοξενούμενων, ενώ οι Μost Wanted ξανά με πολυφωνία στην επίθεση με τον Καραμασιώτη να μοιράζει και εφτά παίκτες να σκοράρουν, δεν κινδύνεψαν και έφτασαν στο τελικό 72 – 51.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Μπάρλας με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Most είχαν 26/45 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 11/16 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ , μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Sugar Mountains είχαν 12/30 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 3/8 βολές , κατέβασαν 33 ριμπάουντ , μοίρασαν 9 ασίστ,έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Most Wanted(Καραμασιώτης): Ελευθεράκης 6, Κάλας , Καραμασιώτης 7(9 ασιστ), Κουσάκης 6, Μπλιθικιώτης 7, Νικολάου 14, Πίκουλης 4(7ρ.), Παπαδόπουλος 28.

Sugar Mountains(Μούχτης): Κολοβός, Κούτρας 8, Μολωπνης 2, Μούχτης, Μπάρλας 13(9ρ.), Μπενέκος 14, Πεππές 2(8ρ.), Ψαλλίδας 12.

Τι μας άρεσε: Το ωραιο και γρήγορο μπάσκετ που έπαιξαν οι Most σε μεγάλα διαστήματα του παιχνιδιού.