14/01/2020
Teddyboyz 6 19 17 16 - 58 -
Reptors 26 29 14 17 - 86 -

Ψεκάστε σκουπίστε τελειώστε οι Rapetors!

Την Κυριακή το βράδυ, στο κλειστό γήπεδο του Seven , οι Rapetors, κάνοντας καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Teddyboyz, επικρατώντας με 58-86.

Εκπληκτικό ξεκίνημα στον αγώνα έκαναν οι Rapetors που δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Ιβόπουλο , ενώ στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Ε. Κορρέ(8) και βοήθειες από Κοτζακουλάκη, Ντόβα(4) και Πατσουράκη προηγήθηκαν με 2– 17. Οι Teddyboyz βρήκαν ακόμα δύο καλάθια με Ιβόπουλο και Μουστάκα, ενώ οι ασταμάτητοι Rapetors με 6 ακόμα πόντους του Ντόβα, δίποντο του Πατρουράκη και βολή του Ε. Κορρέ διαμόρφωσαν το 6– 26.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους ξανά να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με 6 πόντους του Σακελλαρόπουλου και καλάθια από Ε. Κορρέ και Καίσαρη, ενώ οι γηπεδούχοι με 7 πόντους του Ιβόπουλου και δίποντο του Ροντογιάννη μείωσαν σε 15 – 36. Οι Rapetors συνέχιζαν να πυροβολούν το αντίπαλο καλάθι με Σακελλαρόπουλο, Καίσαρη να πετυχαίνουν από 4 πόντους και δύο βολές του Ε.Κορρέ ,ενώ για τους Teddyboyz Μουστάκας και Ιβόπουλος έκαναν το 20-46. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα 5 πόντους με τον Ιβόπουλο , ενώ στην αντίπερα όχθη Ντόβας, Σακελλαρόπουλος, Παπαγεωργίου και Πατσουράκης διαμόρφωσαν το 25 – 55.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 5 – 0 με Ροντογιάννη και γκολ φάουλ του Ιβόπουλου, οι Rapetors όμως απάντησαν αμέσως με 5 πόντους του Ντόβα (30 – 60). Στην συνέχεια οι Teddyboyz ανέβασαν την απόδοσή τους βρίσκοντας 12 πόντους με Ροντογιάννη(5) και Ιβόπουλο (7) , ενώ οι φιλοξενούμενοι με Ε. Κορρέ, Ντόβα και Παπαγεωργίου να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο διατηρούσαν ψηλά την διαφορά (42 – 69.).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ένα δίποντο με τον Σακελλαρόπουλο και τρίποντο με τον Παπαγεωργίου, ενώ για τους γηπεδούχους 5 πόντοι του Μουστάκα και δίποντο του Ροντογιάννη έγραψαν το 49 – 74. Οι Rapetors πάτησαν ξανά το γκάζι με 6 πόντους από τον Πατσουράκη, 4 του Π. Κορρέ και δίποντο του Καίσαρη ,ενώ η αντίδραση των Teddyboyz με 7 ακόμα πόντους του Ιβόπουλου και καλάθι του Ροντογιάννη διαμόρφωσαν το τελικό 58-86.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μάριος Ντόβας με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο και άξιο συμπαραστάτη τον Βαγγέλη Κορρέ με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε με εκπληκτική εμφάνιση ο Παναγιώτης Ιβόπουλος με 36 πόντους, 19 rebound, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Teddyboyz είχαν 20/58 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Toronto Rapetors είχαν 27/54 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 8/12 βολές,κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Teddyboyz (Μπαλαδήμας): Παπαγεωργίου, Β. Ροντογιάννης 11 (7ρ.), Ιβόπουλος 36 (19ρ.), Δεδόγλου 2 (8ρ.), Μπαλαδήμας , Μουστάκας 9 (8ρ.).

The Rapetors (Πατσουράκης): Παπαγεωργίου 8 (3ας.), Πατσουράκης 13 (9ρ,8ας.)Ε.Κορρές 16 (10ρ,6ας.), Σακελλαρόπουλος 14 (6ρ.), Καίσαρης 8 (6ρ.), Ντόβας 20(9ρ.), Π.Κορρές 4(6ρ.), Κοτζακουλάκης 3.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο των Rapetors.