29/11/2023
Σοποτό B.C. 19 8 18 15 - 60 -
Thunder 17 19 17 23 - 76 -

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η Thunder!

Ένας αγώνας ο οποίος έγινε ανάμεσα σε δύο ομάδες με πλάνο και συνοχή, καθώς Σοποτό και Thunder πάλεψαν για τη νίκη, με τους δεύτερους να επικρατούν με σκορ 60-76.

Μπόλικη διάθεση, κυρίως σετ επιθέσεις και δυο παρέες που ήξεραν τί και πως να πάρουν αυτό που θέλουν, καθώς σχεδόν όλες οι καταλήξεις των επιθέσεων ήρθαν έπειτα από συνεργασίες. Κουτσουρής, Σοφιανόπουλος και Αγγελογιαννόπουλος ήταν ένα... κλικ μπροστά από τους υπόλοιπους σε απόδοση για Σοποτό, ενώ ο Κλήμος σταθερά κουβαλούσε επιθετικά τη Thunder, για το 19-17 πρώτου δεκαλέπτου. Ανεβασμένος ο Κούρτης και γενικά όλοι οι φιλοξενούμενοι, με τον γκαρντ της Thunder να παίρνει ψυχολογία μετά από ένα τρίποντο κοντά στα μέσα της περιόδου, να σκοράρει ξανά και να υπογραφεί το 27-36 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο για την παρέα του.

Το προβάδισμα της Thunder παρέμενε σε διψήφιο, καθώς ο Ζαράνης και ο Κλήμος παρέμεναν σταθερά in the... zone, με το Σοποτό να κάνει αρκετά λάθη και κακά τελειώματα, με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείσει στο 45-53 για την παρέα του Νικόλα του Ζαράνη, με τους Γκόλια και Ψαλιδόπουλο απελπιστικά μόνους για Σοποτό! Προσπάθησαν να επανέλθουν αλλά δεν έβγαινε... Η κατάσταση στην οποία ήταν η Thunder και οι λύσεις που έβρισκε έκαναν την κατάσταση δύσκολη για Σοποτό, με το τελικό 60-76 να δίνει το ροζ φύλλο στην παρέα του Ζαράνη!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κλήμος με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Γκόλιας με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/44 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 5/10 βολές, 31 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 28/44 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 11/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.

Σοποτό (Κουτσουρής): Καρατζάς 6, Γκόλιας 20, Χουλιάρας, Σοφιανόπουλος 5, Ψαλιδόπουλος 9, Κουτσουρής 8, Χαλκιαδάκης, Αγγελογιαννόπουλος 12.

Thunder (Ζαράνης): Ζαράνης 5, Ζωγράφος 2, Κούρτης 13, Ζαΐμης 12, Αγγελόπουλος 7, Τζούρτος, Γεωργίου 12, Κλήμος 25.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ της αναμέτρησης!