20/03/2024
Pistachios 31 10 17 19 - 77 -
Brothers United 13 16 14 31 - 74 -

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησαν οι Pistachios!

Με την γλυκιά γεύση της νίκης αποχαιρέτησαν την Μaster League οι Pistachios , καθώς το βράδυ της Τετάρτης 20 Μαρτίου στο Basketaki Arena και σε ένα εξαιρετικό σε ρυθμό παιχνίδι, επικράτησαν απέναντι στους Brothers United με 77-74.

Οι Pistachios ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξαν γρήγορο και όμορφο μπάσκετ και με το δίδυμο Τσίτουρα με 13 και Σολδάτου με 9 πόντους αντίστοιχα να κάνουν σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα, ξέφυγαν με 31 – 13. Η ομάδα του Καράμπελα που δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στο πίσω μέρος του παρκέ, στηρίχθηκε επιθετικά στον Κανελλόπουλο που πέτυχε 4 πόντους και στα τρίποντα από Κουτούζη - Μπιτζή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Brothers με τον Κατραντζή να δίνει τον ρυθμό και τον Κουτούζη με 6 πόντους να αναλαμβάνει δράση, πήραν το μομέντουμ και πλησίασαν το σκορ, με τα Φιστίκια παρότι δεν ανέβασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, με κορυφαίο τον Τάλαρο με 6 πόντους να κρατούν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό(41-29).

Οι Pistachios ξαναπήραν τα ηνία στην τρίτη περίοδο, χτύπησαν κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο με τον Σολδάτο να πετυχαίνει 8 πόντους και με βοήθειες από τον Τάλαρο μέσα στο ζωγραφιστό με 4 και τρίποντο του Καραγρηγορίου, ξέφυγαν ακόμα περισσότερο. Στην αντίπερα όχθη , οι Βrothers είχαν και πάλι πολλά κενά στην άμυνα και έμειναν στο κυνήγι με Κουτούζη(5), Καράμπελα(4) και Μπιτζή(3) να ηγούνται στην επίθεση για το 58-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Brothers έπιασαν τρομερή επιθετικά απόδοση και διεκδίκησαν την νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο εκπληκτικός Μπιτζής έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι με τέσσερα τρίποντα, ο Πίτος με 8 πόντους αξιοποιούσε τις μαγικές πάσσες του Κατρατζή και ο Καράμπελας ήταν βγαλμένος από τα παλιά με 7 πόντους στην προσπάθεια των τυπικά φιλοξενούμενων. Στην αντίπερα όχθη , η παρέα του Κοντογιάννη δεν πλήρωσε τελικά τις αμυντικές αδυναμίες και βρίσκοντας τις λύσεις που χρειάζονταν με Τάλαρο, Τσίτουρα, Σολδάτο και Αβαρκιώτη να πετυχαίνουν από 4 πόντους, πήραν μία δύσκολη νίκη με 77 – 74.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Σολδάτος με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπιτζής με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Pistachios (Κοντογιάννης): Αβαρκιώτης 7(8ρ.), Γονιδάκης 4, Καραγρηγορίου 8, Σολδάτος 21, Τάλαρος 18(9ρ.), Τσίτουρας 19(8ρ.).

Brothers United (Καράμπελας): Κανελλόπουλος 6(9ρ.), Καράμπελας 16, Κατραντζής 7, Κουτούζης 15, Μπιτζής 18(8ρ.), Πίτος 12(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Πανέμορφο ματς, με γρήγορο ρυθμό χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες.