04/03/2024
Gul’dan Warlocks 11 13 10 12 - 46 -
Αλκοολικός Αστέρας 14 18 15 28 - 75 -

Ψηλά κορμιά, μια πεντάδα και ροζ για τον Αστέρα!

Μετά από ένα ήρεμο και ελεύθερο παιχνίδι, ο Αλκοολικός Αστέρας επικράτησε με 46-75 των Gul'dan Warlocks για την 24η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με πολλές απουσίες!

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Αλκοολικό Αστέρα να προηγείται με 11-14 και τους Παπακωνσταντίνου, Πιτσιλλό και Παπασπύρο να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος. Ο Κεχαγιάς με 5 πόντους και ο Πέτροβιτς με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πιτσιλλός έκανε πάρτι μέσα στην ρακέτα και με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους και 4 του Παπακωνσταντίνου, έδωσαν στους φιλοξενούμενους αέρα 10 πόντων, 18-28, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 24-32. Τους Gul'dan Warlocks κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Κεχαγιά και οι 3 του Κιούση.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Παπασπύρου, 4 του Παπακωνσταντίνου και 4 του Ραφιά, οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν στους 19, 24-43. Έλυσαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι το επιθετικό τους πρόβλημα και με δύο τρίποντα του Κεχαγιά, μείωσαν στους 13, 34-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι ο Αλκοολικός Αστέρας έφτασε εύκολα στη νίκη με 46-75, χάρη σε 8 πόντους του Παπασπύρου και 8 του Πιτσιλλού. Για την παρέα του Μαμουτζή στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κιούσης, Καραμπίνης, Κεχαγιάς και Πέτροβιτς.

Πολυτιμότερος των Gul'dan Warlocks ο Κεχαγιάς με 19 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 3/11 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP για τον Αλκοολικό Αστέρα ο Πιτσιλλός με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές και 8/12 δίποντα. Μάζεψε 25 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Gul'dan Warlocks (Μαμουτζής): Καραμπίνης 4, Κεχαγιάς 19 (3), Κιούσης 11, Μαμουτζής 2, Πέτροβιτς 8, Ποταμίτης 2

Αλκοολικός Αστέρας (Παπασπύρος): Πιτσιλλός 20, Πανταζής 6, Παπακωνσταντίνου 16, Παπασπύρος 22 (4), Ραφιάς 11 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Αστέρα μέσα στο ζωγραφιστό!