13/02/2022
Remal Madri 15 4 20 15 - 54 -
Transporters 21 14 14 25 - 74 -

Ψιλοκαθάρισαν την παραμονή οι Transporters!

Πολύ σημαντική νίκη πήραν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Transporters, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την δέκατη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισαν την Remal Madri με 54-74 και ουσιαστικά αγκάλιασαν την παραμονή στην κατηγορία!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Transporters στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Μαργαρίτη, 4 του Πιπέρου, 4 του Θοδωρή Γκέου και τρίποντο του Κοψαύτη, βρέθηκαν δύο φορές στο +8, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 15-21. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Πολύδωρος (5π), Καμολίκης (4π) και Κουσιορής (3π).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βρύση έσφιξε την άμυνά της και με ηγέτη τον Θοδωρή Γκέο με 6 πόντους, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 19-35, πηγαίνοντας έτσι με ικανοποιητικό προβάδισμα στα αποδυτήρια. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Remal Madri σε εκείνο το διάστημα, με τους Κουσιορή και Πολύδωρο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με ακόμη 7 πόντους του Μαργαρίτη και 5 του Θοδωρή Γκέου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +18, 22-40, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου τα Ρεμάλια αντέδρασαν και με 8 πόντους του Πολύδωρου, 7 του Νικάκη και τρίποντο του Κουσιορή, μείωσαν στους 10, 39-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Μεταφορείς” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 10 πόντους του Χρήστου Γκέου, 7 του Μαργαρίτη, 5 του Βρύση και 4 του Πιπέρου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 54-74. Για την παρέα του Δημητρίου στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καμολίκης (6π), Πολύδωρος (5π) και Νικάκης (4π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 18/38 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 26/55 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Πολυτιμότερος της Remal Madri ο Πολύδωρος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 5/8 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Transporters ο Μαργαρίτης με 23 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 7/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Remal Madri (Δημητρίου): Ρηγόπουλος 4, Δαβιδέλης, Καμολίκης 10, Νικάκης 12, Κουσιορής 8 (2), Πολύδωρος 20 (2)

Transporters (Βρύσης): Βαβούδης 2, Πιπέρος 12, Βρύσης 6, Κοψαύτης 3 (1), Μαργαρίτης 23 (2), Γκέος Θ. 15 (1), Γκέος Χ. 13

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη κυριαρχία των Transporters και το πολύ γρήγορο παιχνίδι τους!