10/02/2020
San Antonio Smurfs 12 10 17 21 - 60 -
Χαρμάνι Milano 6 11 7 25 - 49 -

Ψιλοκαθάρισαν την παραμονή τα “Στρουμφάκια”!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους San Antonio Smurfs στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής επικράτησαν σχετικά εύκολα της Χαρμάνι Μιλάνο με 60-49 στο κλειστό του Κολωνού και ξέφυγαν περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού!

Με όπλο την άμυνα και δράστες στην επίθεση τους Καλαϊτζόγλου και Μουτσιόπουλο με 4 πόντους έκαστος, οι San Antonio Smurfs προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης με 12-6. Ο Μανούρης με 4 πόντους και ο Γαρίνης με 2 ήταν αυτοί που βρήκαν στόχο στα πρώτα λεπτά για τους φιλοξενούμενους.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε έφτασαν την διαφορά στους 11, 20-9, μετά από καλάθια των Μουτσιόπουλου, Ανδριανάκου, Αλέξη και Μανδρώνη. Ωστόσο, η Χαρμάνι Μιλάνο αντέδρασε στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 5 πόντους του Μπομπότη, αλλά και 4 του Μανούρη, μείωσε στους 5, 22-17!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ανδριανάκος πετούσε φωτιές και με 12 δικούς του πόντους και 4 του Σταύρου, έδωσαν αέρα 17 πόντων στους San Antonio Smurfs, 39-22. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 39-24, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Μιλανέζων ο Πυρλής μέσα από την ρακέτα, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο έβαλε ο Κιτσούλης και ένα δίποντο ο Μπομπότης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Nioniovic διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με 10 πόντους του Καλαϊτζόγλου, 5 του Ανδριανάκου και 4 του Μουτσιόπουλου, έφτασε στην νίκη με 60-49! Για την ομάδα των Τάγκα – Κεφάλα στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Κιτσούλης (9π), Μπομπότης (7π) και Μανούρης (7π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/10 βολές, 20/53 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2μπλοκ.  Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/23 βολές, 14/42 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Κορυφαίος των San Antonio Smurfs ο Αλέξης με 2 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Χαρμάνι Μιλάνο ο Μανούρης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/12 βολές και 7/14 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

San Antonio Smurfs (Nioniovic): Νίκας 1, Καλαϊτζόγλου 12 (2), Αλέξης 2, Ανδριανάκος 19 (2), Μουτσιόπουλος 10, Παπαζώης 4, Μανδρώνης 2, Σταύρου 6

Χαρμάνι Μιλάνο (Τάγκας – Κεφάλα): Φράγκος, Σταυρουλάκης, Καρέλλος Ι. 1, Καρέλλος Θ., Κιτσούλης 12 (3), Γαρίνης 4, Μανούρης 17, Μανιάτης, Πυρλής 2, Μπομπότης 12 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλε η Χαρμάνι Μιλάνο στα τελευταία λεπτά, αλλά και η διαχείριση του αγώνα από τα Στρουμφάκια!