11/11/2023
Kourkoutes All-Star 15 13 13 14 - 55 -
Old Stars 8 11 22 20 - 61 -

Ψυχή και πάθος οι Old Stars!

Ένα πανέμορφο παιχνίδι και ένας ιδιαίτερα αμφίρροπος αγώνας διαδραματίστηκε το βράδυ του Σαββάτου στο ΣΕΦ, με τους Old Stars να κερδίζουν τους Kourkoutes All-Star με σκορ 55-61!

Είναι δύο ομάδες που συνηθίζουν να παίζουν όμορφο και οργανωμένο μπάσκετ και να βρίσκουν λύσεις μέσα από συστήματα. Οι Kourkoutes All - Star άφησαν τον Βασιλόπουλο να... πυροβολεί μπροστά και έπαιξαν σφιχτή και δυνατή άμυνα πίσω, μην αφήνοντας Καπράλο και Γεωργούση να έχουν εύκολα τελειώματα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-8. Ο Καπράλος έβαλε την μπάλα στο καλάθι, ο Σταθάτος απαντούσε από την άλλη και οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό και τέμπο, με το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο να μας αφήνει όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά, καθώς έκλεισε στο 28-19 για Kourkoutes.

Πέραν των εξαιρετικών αμυντικών του επιδόσεων, ο Τζώτζος βοήθησε και στο επιθετικό κομμάτι, με τους Old Stars να βγάζουν τρομερά ψυχικά αποθέματα και να ισοφαρίζουν στο 41-41 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος, με το παιχνίδι πλέον να κρέμεται σε μια κλωστή.. Μία κλωστή από την οποία δεν... έπεσαν οι Old Stars, αλλά με ώριμο παιχνίδι και σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 55-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Καπράλος με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γεώργιος Σταθάτος με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/36 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 11/21 βολές, 41 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/31 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 16/26 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 6 λάθη.