20/10/2023
Μίνωες 15 11 12 11 - 59 -
LazerWolves 11 9 15 18 - 53 -

Φάνηκαν ψύχραιμοι και επιβραβεύτηκαν οι Μίνωες!

Βραδάκι Παρασκευής στο ΓΣΠ, οι Μίνωες έφτασαν αισίως στο 6-0, επικρατώντας των πολλών και πολύ μαχητικών LazerWolves, οι οποίοι αν και το πάλεψαν μέχρι το τέλος, υποχρεώθηκαν στην δεύτερη φετινή τους ήττα.

Οι δύο ομάδες βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αλτσαντζή (5π.) και τον Βογιατζή (3π.) να σκοράρουν για τους γηπεδούχους Μίνωες, ενώ από την άλλη οι LazerWolves μπήκαν ζεστοί από τα 6,75 και πέτυχαν τρία τρίποντα, δύο από τον Παναγιωτόπουλο και ένα δια χειρός Φιλοκώστα. Παρά την ευστοχία των φιλοξενούμενων από μακριά, με μία στις δύο βολές από τον Βήχο 15 δεύτερα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, οι Μίνωες προηγήθηκαν στο σκορ με 15-11!

Με έξι αναπάντητους πόντους, από πλευράς Μινώων, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, με την ομάδα την κοουτς Βλάχου να στέλνει την διαφορά στο συν 10, 21-11, μετά το πέρας των πρώτων τριών λεπτών. Οι LazerWolves βρήκαν στόχο μετά το πρώτο τετράλεπτο με τον Δημητρακόπουλο, ο οποίος ήταν και ο high σκόρερ της ομάδας του με τέσσερις πόντους, όμως οι πέντε πόντοι του Αλτσαντζή και οι δύο του Βογιατζή από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, έστειλαν τους Μίνωες στο 26-20 στο τέλος του ημιχρόνου.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι LazerWolves φάνηκαν ανώτεροι και βρήκαν σκορ με τον Φιλοκώστα (7π.), τον Δασκαλουδη, τον Δημητρακόπουλο και τον Παπαθωμά (2π.). Από την άλλη, ο Αλτσαντζής, ο Κωνσταντίνου και Τσολάκης με πέντε πόντους έκαστος, οδηγούσαν τους Μίνωες, οι οποίοι πήραν προβάδισμα δεκατριών πόντων, 48-35, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Δημητρακόπουλος με τέσσερις πόντους ηγήθηκε της επιθετικής προσπάθειας των κίτρινων στην τελευταία περίοδο, οι οποίοι μείωσαν τη διαφορά στο 53-41, παίζοντας καλές άμυνες και δεχόμενοι μόνο ένα τρίποντο από τον Αλτσαντζή και ένα δίποντο από τον Αλεξόπουλο στα πρώτα 4,5 λεπτά. Παρόλα αυτά, οι Μίνωες παρέμειναν ψύχραιμοι και με τέσσερις πόντους του Βογιατζή, επικράτησαν δύσκολα με 59-53 και έφτασαν στο 6-0 για φέτος!

Betsson MVP για τους Μίνωες αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 20 πόντους, 10 ριμπαουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Μινωες (Μπαχάς): Αλεξόπουλος 4, Αλτσαντζής 20, Βήχος 3, Βλάχος, Βογιατζής 9 (3κλ.), Γαλίτης 4, Γιαννακόπουλος, Μπαχάς, Συκάς 2, Τσολάκης 8, Κωνσταντίνου 9 (7ριμπ.).

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Δασκαλούδης 4 (4ασ.), Δημητρακόπουλος 8, Καρατζάς, Κοπανάκης 8 (7ριμπ.), Μεϊκόπουλος, Μοσχάκης 2, Παναγιωτόπουλος 6, Παπαευσταθίου 2, Παπαθωμάς 2, Πολυχρονίδης 4, Φιλοκώστας 15, Χαντζάρας 2.

Τι μας άρεσε: Η πληρότητα των δύο ομάδων!