13/11/2023
Athens Crips 14 12 14 6 - 46 -
Αμόκ 6 9 13 23 - 51 -

Ψυχάρα, ανατροπάρα, ΑΜΟΚΑΡΑ!

Αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, η ΑΜΟΚ με κατάθεση ψυχής και ρεσιτάλ άμυνας στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει των Athens Crips στο Μαζαράκη.

Εκμεταλλευόμενοι στο απόλυτο τις σημαντικές απουσίες του αντίπαλου, οι Athens Crips έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Γκουγκούση και Αργυρούλη προηγήθηκαν με 14-6. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν βρει τα πατήματά τους, έκαναν αρκετά λάθη και προσπάθησαν κυρίως με ατομικές ενέργειες να σκοράρουν χωρίς ωστόσο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Crips με σημείο αναφοράς την εξαιρετική τους άμυνα και πρωταγωνιστές τους... γνωστούς άγνωστους (Γκουγκούσης - Αργυρούλης), κατάφεραν όχι μόνο διατήρησαν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά να το διευρύνουν κιόλας, κάνοντας το σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου 26-15. Οι παίχτες της ΑΜΟΚ συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να παραμένουν χαμηλά στο σκοράρισμα. Με μόλις 15 πόντους στο ενεργητικό τους το έργο τους έγινε ιδιαίτερα δύσκολο εν όψει συνέχειας.

Με τον Γκουγκούση να τα πηγαίνει εξαιρετικά τόσα στα οργανωτικά, όσο και στα εκτέλεση του καθήκοντα και τους Αργυρούλη και Παπαδόπουλο να βοηθούν σημαντικά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη (40-28). Η ομάδα του Δουρακάκη από την άλλη μεριά, μπορεί να παρουσιάστηκε καλύτερη στην επίθεση με τους Βιγικάκη, Γρηγορίου και Κελεπούρη να κάνουν την διαφορά, όμως κάποια νεκρά διαστήματα και η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα τους κράτησε μακριά από τον αντίπαλο.

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, αφού με ρεσιτάλ ευστοχίας του Βιγικάκη αποτέλεσμα την περιφέρεια έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (46-49). Οι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού Crips, σημείωσαν μόλις 6 πόντους και πέταξαν στα σκουπίδια μια προσπάθεια 35 περίπου λεπτών.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κ. Τσολάκος με 8 πόντους (4/5 δίποντα) και 10 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 12/41 δίποντα, 5/37 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/34 δίποντα, 8/33 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Γκουγκούσης 22 (5), Λόντος, Οικονόμου, Παπαδόπουλος 4, Παναρίτης, Αργυρούλης 20

ΑΜΟΚ (Δουρακάκης): Βιγικάκης 20 (6), Γρηγορίου 5 (1), Κελεπούρης 12, Κ. Τσολάκος 8, Λ. Τσολάκος 1, Διονυσόπουλος 2, Αβαρκιώτης 3 (1), Ιωαννίδης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό comeback της ΑΜΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο!