27/04/2023
Gallika and Piano BC 12 19 21 12 - 64 -
Saint Pauli 15 19 14 25 - 73 -

Ψυχή 1000 λιονταριών και πρόκριση η Pauli!

Απίστευτα πράγματα ανάμεσα σε Γαλλικά και Πιάνο και Saint Pauli, με την αναμέτρηση να είναι δυνατή, αμφίρροπη και να έχει ένα τρομερό τέλος, καθώς οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός του ότι έμειναν με 5 παίκτες ρόστερ σχεδόν για 20 λεπτά, γύρισαν το παιχνίδι και κάλυψαν την ήττα τριών πόντων του πρώτου αγώνα, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά της Development, με σκορ 64-73!

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με δύο... πρόσωπα είδαμε στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με το πρώτο διάστημα να ανήκει στα Γαλλικά και Πιάνο, τα οποία με Γράδο και Πιερρουτσάκο να κινούν τα νήματα πέρασαν μπροστά με 5 (10-5). Ένα σερί όμως με τον Πιτένη μεγάλο πρωταγωνιστή έφερε την Pauli σε θέση οδηγού, με την πρώτη περίοδο εν τέλει να κλείνει στο 12-15.

Αρκετά τα νεύρα και η ένταση από νωρίς χτύπησε κόκκινο! Το θέαμα... έπεσε αισθητά αλλά όμορφες προσπάθειες από Τζοβάρα, Γράδο και Μωραγέμο από τη μία και Παντελή από την άλλη ανέβασαν πάλι το ενδιαφέρον, με το ημίχρονο να μας αφήνει εντελώς ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα, με την Pauli μπροστά με 31-34.

Ένας φοβερός Μανιατάκος στο ποστ, με τα Γαλλικά και Πιάνο να εκμεταλλεύονται στο έπακρο τα 5 φάουλ που χρεώθηκε ο Καραμούλας και την αστοχία του Παντελή, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ψυχολογία, καθώς βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ, είχαν απλά να διαχειριστούν την κατάσταση για τα τελευταία δέκα λεπτά και να πάρουν την πρόκριση! Σκορ τρίτης περιόδου, 52-48!

Η πεντάδα που έμεινε για την Pauli είχε ψυχή... 1000 λιονταριών, με τους φιλοξενούμενους να γυρνάνε το παιχνίδι, να ανεβάζουν και τη διαφορά κοντά σε διψήφιο και να παίζουν το καλύτερό τους μπάσκετ στα κρίσιμα! Το τελικό 64-73 είναι μια τεράστια νίκη για την παρέα του Πιτένη, καθώς υπερκάλυψε τους τρεις πόντους που έχασαν στον πρώτο αγώνα και έτσι λοιπόν, η Pauli, προκρίθηκε στα προημιτελικά της Development!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κονταρίδης με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα κόψιμο, σε μια μαγική εμφάνιση! Από Γαλλικά ξεχώρισε ο Ηλίας Μανιατάκος με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 20/43 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 9/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/39 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 16/24 βολές, 46 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

Gallika and Piano (Καβαλλιεράτος): Γράδος 14, Μωραγέμος 15, Κατσίκης 2, Μανιατάκος 15, Πιερρουτσάκος Σ. 9, Γκίκας 3, Καβαλλιεράτος, Ντούρος, Πιερρουτσάκος Γ. 6.

Saint Pauli (Καραμπάς): Πιτένης 23, Καραμπάς 7, Καραμούλας 4, Τζοβάρας 9, Κονταρίδης 15 (15 ριμπ.), Παντελής 15.

Τί μας άρεσε: Η ψυχή της Pauli!