10/04/2024
Miami Heets 17 16 16 10 - 59 -
Gangsters 23 10 10 19 - 62 -

Κατάθεση ψυχής και 1-1 οι Gangsters!

Τρομερό παιχνίδι παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena. Miami Heets και Gangsters διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε μία αναμέτρηση που κράτησε κομμένη την ανάσα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η ομάδα του Βρύλη με κατάθεση ψυχής και refuse to lose διάθεση, πήρε μεγάλη νίκη και έστειλε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στη σκιά των δύο σοβαρών τραυματισμών Λαΐου και Πιτούλη αμφότεροι για κάθε ομάδα. Αυτό δεν εμπόδισε να βγάλουν ενέργεια και πάθος με τους Gangsters να παίζουν με το μαχαίρι στα δόντια και με κορυφαίο τον Αφουξενίδη με 7 πόντους και τρίποντο βόμβες από Μακρή, Τσιάτσιο και Καραμποΐκη να χτίζουν διαφορά 6 πόντων. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Σάμιου που έτρωγε εύκολους πόντους στην άμυνα, στηρίχθηκε επιθετικά στους Δρίτσα με 6 πόντους και Δευτεραίο – Αλογοσκούφη που πέτυχαν από ένα τρίποντο, για το 17-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι περιόρισαν τα επιθετικά ατού της αντίπαλης ομάδας και με κορυφαίο στην επίθεση τον Δευτεραίο με 8 πόντους και τρίποντες βόμβες από Βαντή – Μαρινάκη προσπέρασαν προσωρινά. Οι Gangsters παρότι δεν έπιασαν καλή απόδοση στην επίθεση, βρήκαν λύσεις με Τσιάτσιο και Μαρκόπουλο να πετυχαίνουν από 3 έκαστος, για το ισόπαλο 33 – 33 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ακριβώς το ίδιο σκορ με το δεύτερο , με τη διαφορά να πηγαίνει στο + 6 για τους Miami Heets. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καυτοί με τρίποντα από Δρίτσα - Βαντή και στην συνέχεια με τον Θεοδωράκη να μονοπωλεί την επίθεση με 8 πόντους, πήραν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Οι Γκάνγκστερς έβγαλαν μίνι αντίδραση μετά το πεντάλεπτο , έσφιξαν περισσότερο την άμυνά τους και με κορυφαίο τον Μαρκόπουλο με 6 πόντους πλησίασαν 49 – 43.

Τρομερές συγκινήσεις μας χάρισε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Γκάνγκστερς μπήκαν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και με μπροστάρη τον Καραμποΐκη με 5 πόντους κατάφεραν να προσπεράσουν προσωρινά με 49 – 50. Οι Heets με τον Δρίτσα να παίρνει την μπαγκέτα με 5 συνεχόμενους πόντους πήραν το μομέντουμ και πέρασαν μπροστά με 54 – 50,για να έρθουν και πάλι οι φιλοξενούμενοι με τον Νιώτη αυτή τη φορά να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του με 4 πόντους, να γράφουν το 54 – 58. Με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι πάλεψαν με 4 πόντους του Θοδωράκη να δώσουν τέλος στην σειρά ,αλλά το μεγάλο τρίποντο του Καραμποΐκη έβαλε τέλος στα όνειρα τους και το τελικό 59 – 62 άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Νιώτης με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Δρίτσας με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Miami Heets(Σάμιος):Αλογοσκούφης 3, Βαντής 8,Δευτεραίος 12, Δρίτσας 16(15ρ.), Θεοδωράκης 14(12ρ.), Κούρκουλος, Μαρινάκης 4, Παπαδόπουλος 2, Ταγματάρχης.

Gangsters (Βρύλης): Αφουξενίδης 11, Γραφιαδέλης 4, Καραμποΐκης 11, Λάιος ,Μακρής 3,Μαρκόπουλος 12, Νιώτης 9(8ας.),Τσιάτσιος 12.

Τι μας άρεσε: Το πάθος, η ένταση, ο ρυθμός ότι ακριβώς απεικονίζει ένα ντέρμπι.