09/12/2023
Αλκοολικός Αστέρας 22 14 15 13 - 64 -
All Blacks 9 23 15 11 - 58 -

Με την ψυχή στο στόμα ο Αλκοολικός!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσε στην συλλογή του ο Αλκοολικός Αστέρας στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής κέρδισε δύσκολα την ηρωική πεντάδα των All Blacks με 64-58 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Με τους Αντωνόπουλο και Παπασπύρο να πετυχαίνουν από 9 πόντους έκαστος στο ξεκίνημα της συνάντησης, ο Αλκοολικός Αστέρας πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 22-9. Ο Τσαλουκίδης με 4 πόντους, ο Τσαμάλης με 3 και ο Σαμαρτζής με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, αφού με 9 πόντους του Μπαλντατσίδη, 5 του Τσαμάλη και 5 του Σαμαρτζή, οι All Blacks κατάφεραν από το 25-9 να πλησιάσουν στο καλάθι, 30-28, 2:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 36-32, με τον Πιτσιλλό να πετυχαίνει 6 πόντους και τους Παπασπύρο - Αντωνόπουλο να έχουν από ένα τρίποντο έκαστος.

Απόλυτα ισορροπημένη ήταν η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Παπασπύρου, 4 του Πανταζή και τρίποντο του Αντωνόπουλου, ο Αλκοολικός Αστέρας διατήρησε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια του με 51-47! Από κοντά ακολουθούσαν οι φιλοξενούμενοι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Τσαμάλη, Σαμαρτζή και Μπαλντατσίδη να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 51-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση Παπασπύρο, Τσομπανέλλη και Αντωνόπουλο, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 64-58! Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Τσαμάλης, Σαμαρτζής και Μπαλντατσίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/18 βολές, 15/40 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 21/45 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP για τον Αλκοολικό Αστέρα ο Παπασπύρος με 27 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 7/13 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των All Blacks ο Μπαλντατσίδης με 15 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Μαλτέζος 2, Παπασπύρος 27 (3), Αντωνόπουλος 17 (5), Αργύρης, Λουκόπουλος, Πιτσιλλός 7, Τσομπανέλλης 5 (1), Πανταζής 6

All Blacks (Τσαλουκίδης): Μπαλντατσίδης 15 (1), Σαμαρτζής 14 (1), Σπυρόπουλος 2, Τσαμάλης 17, Τσαλουκίδης 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των All Blacks!