29/11/2019
Γέροντες 11 13 10 10 - 44 -
Black Panthers 21 10 13 17 - 61 -

Ψυχωμένοι Πάνθηρες!

Σε ένα ματς που οι Black Panthers κατέβηκαν με αρκετές απουσίες, τελικά δεν είχαμε την πρώτη νίκη για τους Γέροντες, αλλά την εύκολη επικράτηση των φιλοξενούμενων Πάνθηρων με 44-61 , στο ματς που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της Development 2, την Τρίτη 26 Νοεμβρίου.

Μενέγος (5), Σαμοΐλης (4) και ο ποιοτικός Καραμάνης (6), ξεκίνησαν εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο, ανοίγοντας την ψαλίδα για τους “Πάνθηρες”, με τον δυναμικό Παντελόπουλο (4) να ξεχωρίζει για τους Γέροντες και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο συν δέκα για τους φιλοξενούμενους Black Panthers. (11-21)

Ναλπαντούδης (4) και Παντελόπουλος (4) βρήκαν στόχο για τους Γέροντες, με το δεύτερο δεκάλεπτο να είναι πιο ισορροπημένο και τον Μενέγο (4) να συνεχίζει να είναι επιθετικός και να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων Γερόντων οι οποίοι μπήκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 24-31 πίσω στο σκορ.

Ο Παντελόπουλος (4) συνέχισε να κυριαρχεί στο ποστ, ελέγχοντας παράλληλα τον τομέα των ριμπάουντ, με τους Γέροντες να προσπαθούν να μειώσουν παραπάνω το σκορ αλλά να μην τα καταφέρνουν, καθώς ο Καββαδίας Κ. (8) πυροβολούσε και με τη βοήθεια του Καραμάνη (4) άνοιξαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, κλείνοντας το σκορ της τρίτης περιόδου στο 34-44.

Οι προσπάθειες του Καρέλου (4) και του Σιχλιμήρη (4), δεν μπόρεσαν να μειώσουν το σκορ και να οδηγήσουν στην μεγάλη ανατροπή τους Γέροντες, καθώς βρήκαν λύσεις οι “Πάνθηρες” με τον ενεργητικό και αεικίνητο Σαμοΐλη (4) να είναι παντού, τον Καραμάνη (6) να συνεχίζει το βιολί του, κλείνοντας το σκορ του τέταρτου δεκαλέπτου και του αγώνα στο 44-61.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σαμοΐλης Δημήτρη, με τον γκαρντ των Black Panthers να είναι πραγματικά παντού, τελειώνοντας τον αγώνα με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 9(!) κλεψίματα,  και 3  χάνοντας το τριπλ νταμπλ για ένα κλέψιμο! Από πλευράς Γερόντων ξεχώρισε ο Γιάννης Παντελόπουλος ο οποίος είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λαθάκι.

Συνολικά οι Γέροντες είχαν 20/54 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 1/5 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, κάνοντας παράλληλα 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 18 λάθη. Οι Black Panthers είχαν συνολικά 26/67 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 5/11 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, έδωσαν ασίστ, έκαναν 19 κλεψίματα και 12 λάθη.

Γέροντες (Γεροντίδης): Γεροντίδης, Παντελόπουλος 14 (10 ριμπ), Γεωργιόπουλος, Καρέλος 11 (10 ριμπ), Σιχλιμήρης 4, Κουτσιούκης 3, Λομπαρδής, Ναλπαντούδης 6 (7 ριμπ), Μπακάλης 6 (6 ριμπ), Τζιληλής.

Black Panthers (Καραμάνης): Ζασπάλης 10 (3 ριμπ), Μενέγος 11 (4 ασ), Καββαδίας Κ. 13, Σαμοΐλης 10 (15 ριμπ), Καββαδίας Τ. , Καραμάνης 17 (5 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Ο Σαμοΐλης Δημήτρης ο οποίος με την πληθωρική του παρουσία έδωσε μια εκπληκτική εμφάνιση σε όσους παρακολουθήσαμε τον αγώνα, χάνοντας το τριπλ νταμπλ για ένα κλέψιμο.