18/02/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 7 11 13 16 - 47 -
Αναλώσιμοι 8 9 9 15 - 41 -

Με ψυχραιμία και ηρεμία ο Αρισταίος!

Στην κορυφή του τέταρτου ομίλου της Evolution League παραμένει και μετά την ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής ο Αρισταίος, καθώς κέρδισε δύσκολα τους Αναλώσιμους με 47-41 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Οι Αναλώσιμοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με τρίποντο του Λιάσκα και καλάθι του Μανώλη, προηγήθηκαν με 0-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Γκίνη και δίποντα των Τούντα - Φιλιππόπουλου, μείωσαν στον πόντο, 7-8!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τον Αρισταίο να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 18-17, χάρη σε τρίποντα των Δρόσου και Παούρη. Ο Μανώλης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ από 2 είχαν οι Χρονόπουλος και Μεϊντάνης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κώστα Δεμένεγα συνέχιζε να οδηγεί το παιχνίδι και με δύο τρίποντα του Παούρη και 3 πόντους του Γκίνη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 31-26. Ο Ντούγιας με 4 πόντους και οι Μπέλλος - Τόγιας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 31-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αρισταίος, παρά την ένταση που υπήρξε στα μισά της περιόδου, διατήρησε την ηρεμία στο παιχνίδι του και με μεγάλα σουτ των Βαλερά, Μανούρη, Γκίνη και Δρόσου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 47-41. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Αναλώσιμοι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Ντούγια, Μπέλλου και Μανώλη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/27 βολές, 9/29 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/24 βολές, 8/30 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP για τον Αρισταίο ο Παούρης με 10 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 0/4 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Αναλωσίμων ο Μπέλλος με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Αρισταίος (Δεμένεγας Κ.): Περδικάρης, Ψημίτης, Τούντας 4, Γκίνης 11 (1), Φιλιππόπουλος 2, Παούρης 10 (3), Βαλεράς 7, Δεμένεγας Σ., Βρεττός, Δούρος 3, Δρόσος 5 (1), Μανούρης 5 (1)

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Μεϊντάνης 3, Μανώλης 9 (1), Καστανιάς, Χρονόπουλος 2, Λιάσκας 5 (1), Τόγιας 2, Νικολόπουλος, Αντωνιάδης, Ντούγιας 14 (2), Μπέλλος 6

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία που εμφάνισε στα τελευταία λεπτά ο Αρισταίος!