10/12/2023
Μία + Μία 11 9 23 13 - 56 -
Athens Bucks 17 25 8 13 - 63 -

Με ψυχραιμία και ηρεμία οι Athens Bucks!

Τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Athens Bucks στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισαν την μαχητική Μία+Μία με 56-63 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Οι Athens Bucks ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 5 πόντους του Περικού, 4 του Βερώνη και 4 του Λυραντωνάκη, προηγήθηκαν με 11-17. Ο Ξενικάκης με 5 πόντους και οι Λαγός - Θεοφίλης με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι και με 7 νέους πόντους του Περικού, 6 του Αποστολόπουλου, δύο τρίποντα του Βερώνη και τρίποντα των Σπυριδώνη - Φωτεινού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 20-42. Δεν μπόρεσε η Μία+Μία να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Ξενικάκης.

Τα πάνω κάτω ήταν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Γερόλυμου, 7 του Ξενικάκη και 6 του Θεοφίλη, η παρέα του Τζοτζόκου πλησίασε στους 6, 43-49, 1:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 43-50, διαμόρφωσε για λογαριασμό της ομάδας του Γκορίτσα ο Σπυριδώνης, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Φωτεινός. Σκορ τρίτης περιόδου 43-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Bucks διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην Φωτεινό, Βερώνη και Σπυριδώνη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-63. Για τους ροζούληδες στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Ξενικάκης, Θεοφίλης, Φιλιππίδης και Γερόλυμος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/21 βολές, 18/40 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/10 βολές, 14/30 δίποντα και 10/28 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Μία+Μία ο Ξενικάκης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 8/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP των Athens Bucks ο Περικός με 12 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Μία+Μία (Βογιατζής): Φιλιππίδης 2, Τζοτζόκος, Αλβέρτος 4, Γερόλυμος 10 (1), Θεοφίλης 16 (1), Λαγός 3 (1), Μαυράκης, Ξενικάκης 21

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αποστολόπουλος 6, Βερώνης 13 (3), Γκορίτσας, Δανιάς, Λυραντωνάκης 4, Περικός 12 (2), Φωτεινός 16 (4), Σπυριδώνης 8 (1), Χριστόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!