25/02/2024
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 4 14 17 5 54 -
Peristeri Trelleborg 14 13 11 11 10 59 -

Ψυχωμένη Trelleborg!

Το τρίτο της φετινό ροζ φύλλο αγώνα πήρε χθες το βράδυ στην Ζωφριά η Trelleborg, καθώς στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισε τους Γαλάτες στην παράταση με 54-59, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με πολλές απουσίες!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 14-14. Για τους γηπεδούχους 6 πόντους είχε ο Λαδάς και 5 ο Γαλάνης, ενώ για την Trelleborg από 7 πόντους είχαν οι Τσίντζας και Τύρος.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με τους Λεβεντούρη - Τσίντζα να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 18-27. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Γαλάτες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Λαδά και Ανδρικόπουλο να βάζουν από ένα δίποντο ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες συνέχιζαν να οδηγούν το ματς, βρέθηκαν μέχρι και στο +11, και τελικά με 5 πόντους του Δρακόπουλου και βοήθειες των Λεβεντούρη - Μηλιώνη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 32-38! Την ομάδα του Παπαδάκου κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Λαδά και οι 4 του Δούστου. Σκορ τρίτης περιόδου 32-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γαλάτες έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 10 πόντους του Λαδά και τρίποντη βόμβα του Δημογέροντα, έστειλαν το ματς στην παράταση, 49-49. Για την Trelleborg στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα το κουπί τραβούσαν οι Λεβεντούρης και Δρακόπουλος με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι οράνιε ήταν καλύτεροι και με δράστες στην επίθεση τους Τσίντζα, Τύρο και Μηλιώνη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 54-59. Για τους γηπεδούχους στην παράταση βρήκαν στόχο οι Ανδρικόπουλος και Λαδάς.

Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Λαδάς με 29 πόντους, έχοντας 7/8 βολές, 11/20 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson MVP της Trelleborg ο Τύρος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές και 4/14 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 3 τάπες και έκανε 3 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Παπαδάκος): Φώτου 4, Λαδάς 29, Ανδρικόπουλος 4, Γαλάνης 5 (1), Δημογέροντας 3 (1), Δούστος 9

Trelleborg (Τσίντζας): Δρακόπουλος 11 (1), Λεβεντούρης 14, Μηλιώνης 10, Τσίντζας 14 (2), Τύρος 10

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως και οι πέντε Περιστεριώτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων!