19/03/2022
Old School 12 15 9 25 - 61 -
Gerakas Hawks 12 12 18 17 - 59 -

Ψυχωμένοι Old School!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena οι Old School (3-11) υποδέχθηκε τους Gerakas Hawks (4-12) για τον πρώτο όμιλο της Master σε ένα ματς που οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για να σώσουν τη χρονιά τους. Ματς για γερά νεύρα στο ΟΑΚΑ με πολλές εναλλαγές και τρομερό φινάλε. Η παρέα του Χρήστου Ηλιάδη κατάφερε να επικρατήσει με 61-59, διατηρώντας κάποιες λίγες πιθανότητες για παραμονή. Στο 4-11 η Old School με έναν μηδενισμό και 3 παιχνίδια ακόμη μπροστά της. Στο 4-13 οι Gerakas Hawks που θα αντιμετωπίσουν τα Πι Stoli A την τελευταία αγωνιστική. Στο 6-10 οι Κέρβεροι με δύο μηδενισμούς και δύο παιχνίδια ακόμη να δώσουν. Πραγματικός χαμός και τα σενάρια πολλά… Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Θεοφάνης Γαϊτάνος (5π. με 1 τρίπ.), Απόστολος Χατζηαργύρης (5π.) και Βλάσσιος Κωστής (2π.) αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος επιθετικά για τους γηπεδούχους. Για τους Hawks τις απαντήσεις έδωσαν οι Δημήτρης Γκόρος (7π. με 2 τρίπ.), Κώστας Τοπούζογλου (3π.) και Σάββας Αβαράκης (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 12-12.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο με τους τυπικά γηπεδούχους και μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Ο Βλάσσιος Κωστής (5π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Γιώργο Φιλιππόπουλο (4π.), Χρήστο Μπινιάρη (3π.) και Θεοφάνη Γαϊτάνο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, η επιθετική πολυφωνία των Gerakas Hawks τους κράτησε σε απόσταση αναπνοής. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 27-24.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Στάθη Πικάση ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και έδειξε ικανή ακόμα και να κλειδώσει τη νίκη. Με τον Κώστα Τοπούζογλου να ευστοχεί δις από τα 6,75 φτάνοντας τα 4 εύστοχα τρίποντα και τους Δημήτρη Γκόρο και Στάθη Πικάση να τον ακολουθούν με 4 πόντους έκαστος, οι Gerakas Hawks μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε αυτό το σημείο οι Θεοφάνης Γαϊτάνος (4π.), Χρήστος Μπινιάρης (3π.) και Χρήστος Ηλιάδης (2π.) κράτησαν όρθιους τους γηπεδούχους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-42.

Τέταρτο δεκάλεπτο ακατάλληλο για καρδιακούς στο ΟΑΚΑ. Οι Gerakas Hawks με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Γκόρο (14π. με 3 τρίπ.) προηγήθηκαν με 10 πόντους. Η υπόθεση νίκη έμοιαζε τελειωμένη υπόθεση. Η Old School είχε διαφορετική γνώμη όμως. Με τους Θεοφάνη Γαϊτάνο (9π.), Βλάσσιο Κωστή (7π. με 1 τρίπ) και Απόστολο Χατζηαργύρη (7π.) να κάνουν τρομερά πράγματα στο παρκέ, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν γρήγορα τα δεδομένα. Οι Hawks πάλεψαν κυριολεκτικά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και λίγο έλειψε να πετύχουν ανατροπή στην ανατροπή. Λήξη της αναμέτρησης και τελικό σκορ 61-59 με την Old School να παίρνει σπουδαίο ροζ φύλλο μετά από αρκετό καιρό.

Στο τέλος του αγώνα, η Old School είχε 14/31 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 15/24 βολές. Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι Gerakas Hawks είχαν 11/22 δίποντα, 9/30 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Χατζηαργύρης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 3/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Γκόρος με 28 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, 5/14 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Old School (Ηλιάδης) : Γαϊτάνος 21 (2), Ηλιάδης 2, Κωστής 14 (1), Μπινιάρης 8 (2), Φιλιππόπουλος 4 (1), Χατζηαργύρης 12

Γέρακας Hawks (Πικάσης): Αβαράκης 4, Βουλουμάνος 4, Γκόρος 28 (5), Πικάσης 6, Σαρακηνός 2, Τζελέπης, Τοπούζογλου 13 (4)

Τι μας άρεσε : Το τρομερό φινάλε του ματς.

Δεκάλεπτα:  12-12, 15-12, 9-18, 25-17.