09/01/2020
Lobsters BC 15 18 16 15 - 64 -
Skroutz 16 8 13 17 - 54 -

Ψώνισαν και από το Skroutz οι Lobsters!

Με ανεβασμένη την ψυχολογία θα πάνε στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής οι Lobsters κόντρα στους Deflections, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου της D2-League κέρδισαν το Skroutz με 64-54 στο κλειστό του Κολωνού.

Ισορροπημένο και χορταστικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το Skroutz να προηγείται με 15-16, χάρη σε 7 πόντους του Παυλίδη, 4 του Βελισσαρίου, τρίποντο του Κατσιάμπα και δίποντο του Πουλή. Το δίδυμο Μπενιουδάκη – Αποσταλάκου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο να πετυχαίνει 8 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5.

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Τρέντσιο (6π) και Χατζίδη (4π), οι Lobsters έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 33-24. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Βελισσαρίου και Παυλίδης με 4 πόντους έκαστος.

Συνεχίζοντας να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, οι Αστακοί κατάφεραν αθόρυβα να αποκτήσουν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, αφού με ακόμη 4 πόντους του Τρέντσιου και άλλους τόσους του Χατζίδη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 49-37. Ο Βελισσαρίου ήταν αυτός που ηγήθηκε της επίθεσης του Skroutz στην τρίτη περίοδο με 5 πόντους, ενώ οι Παυλίδης, Παπαδημητρίου, Μακρυγιώργος και Πουλής πρόσθεσαν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 49-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lobsters δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον αντίπαλο και με τους Αποστολάκο (8π) –  Μπενιουδάκη (5π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 64-54. Πάλεψε μέχρι το φινάλε τους Skroutz για την ανατροπή, ωστόσο οι 7 πόντοι του Παυλίδη, τα δύο τρίποντα του Κατσιάμπα και οι 4 νέοι πόντοι του Βελισσαρίου δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/3 βολές, 27/54 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/3 βολές, 18/49 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Mvp των Lobsters ο Αποστολάκος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για το Skroutz ο Παυλίδης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/17 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Lobsters (Ραχμάν): Μπέργιος 2, Μπενιουδάκης 17 (2), Αποστολάκος 17 (1), Χατζίδης 8, Γλένης 2, Μιχαηλίδης, Τρικαλιώτης 4, Ραχμάν 2, Τρέντσιος 12

Skroutz (Παυλίδης): Πουλής 4, Μακρυγιώργος 2, Παυλίδης 20 (2), Βελισσαρίου 17, Κατσιάμπας 9 (3), Παπαδημητρίου 2

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Lobsters, όσο και η μαχητικότητα του Skroutz!