01/11/2023
Aladalon 14 8 19 21 13 75 -
Athens Crips 18 12 11 21 3 65 -

Εφτάψυχοι Aladalon έσπασαν το ρόδι!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Aladalon έσπασαν το ρόδι στη φετινή Master League, επικρατώντας στο έξτρα πεντάλεπτο των Athens Crips με 75-65 σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από εντάσεις, τεχνικές ποινές και αποβολές. Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Betsson mvp Σαλτουρίδη, ο οποίος σημείωσε 30 πόντους με αδιανόητα ποσοστά και ευστοχώντας όλο το βράδυ σε σουτ μέσης απόστασης. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο ματς οι φιναλίστ της Summer Evolution League, καθώς με επιθετικό κρεσέντο του Γκουγκούση (10π.) και πολύτιμες βοήθειες από τους Αργυρούλη (6π.) και Λάντζα (2π.), οι Crips έχτισαν διψήφιο προβάδισμα στα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι Aladalon, παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα, έβγαλαν αντίδραση με τον Σαλτουρίδη (10π.) να δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Crips παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί και, όντες βελτιωμένοι στην άμυνα, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους. Ο Γκουγκούσης (6π.) συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Κουρκουλή (3π.) και Αργυρούλη (3π.). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Αθανασάκου προβλημάτισε, διανύοντας το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, παρά την προσπάθεια των Μένεγα (4π.), Βαγγέλη (2π.) και Σαλτουρίδη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 22-30.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πεισμωμένοι. Παρότι βρέθηκαν πίσω με 29-41, κατάφεραν να τρέξουν ένα εντυπωσιακό 12-0 σερί, ισορροπώντας απόλυτα την κατάσταση με πρωταγωνιστές τους Λίτσα (8π.), Σαλτουρίδη (6π.), Βαγγέλη (3π.) και Μίντζη (2π.). Οι Crips έδειξαν σημάδια χαλάρωσης μετά τα καλάθια των Γκουγκούση (5π.), Λάντζα (4π.) και Αργυρούλη (2π.) και το πλήρωσαν, χάνοντας και πάλι τη διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, αν εξαιρέσουμε τις εντάσεις που προκλήθηκαν, οι δύο ομάδες μας προσέφεραν πολύ όμορφο θέαμα, σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια και πολυφωνία. Οι Crips είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς, όμως οι εφτάψυχοι Aladalon δεν τα παράτησαν ποτέ, βρήκαν μεγάλα σουτ και με βολές του Μένεγα έστειλαν το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο. Σκορ 4ου δεκαλέπτου, 62-62.

Στην παράταση οι Crips είχαν μείνει με 4 παίκτες, χάνοντας πολύ βασικά γρανάζια της μηχανής τους, με αποτέλεσμα το έργο να δυσκολέψει επικίνδυνα. Οι Aladalon εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και με επιμέρους 13-3 πήραν τελικά εύκολα τη νίκη με 75-65, μια νίκη που χρειάζονταν πάρα πολύ για λόγους τόσο βαθμολογικούς όσο και ψυχολογικούς.  Οι Crips, από την άλλη, ηττήθηκαν για δεύτερη φορά φέτος στο πρωτάθλημα, σε ένα ματς που, όπως εκείνο με το Blue Rose, θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aladalon είχαν 25/55 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 13/21 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Athens Crips είχαν 17/44 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σαλτουρίδης με 30 πόντους, έχοντας 14/18 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 45 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 26 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Aladalon (Αθανασάκος) : Βαγγέλης 10 (1), Κτενίδης 6 (1), Λίτσας 14 (2), Μαρκοπουλιώτης, Μένεγας 11, Μίντζης 4, Σαλτουρίδης 30.

Athens Crips (Παπαδόπουλος) : Αργυρούλης 18 (2), Γιγουρτάκης 2, Γκουγκούσης 26 (3), Κουρκουλής 6 (2), Λάντζας 12, Παναρίτης 1, Παπαδόπουλος.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς του αγώνα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας.