29/11/2023
Retro Pacers 23 18 18 17 - 76 -
Elitήριοι by pinguin.gr 24 13 10 19 - 68 -

Πήραν το ντέρμπι οι Retro Pacers!

Δεύτερη συνεχόμενη και έκτη συνολικά νίκη για τους Retro Pacers στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την όγδοη αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς Elitήριους by pinguin.gr με 76-68 στο Athens Sports Hall!

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Elitήριους by pinguin.gr να προηγούνται μέχρι και με 7 πόντους, 12-19, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 23-24, χάρη σε 10 πόντους του Μαργωμένου, 4 του Λαμπρόπουλου, 4 του Ζελμάνοβιτς και τρίποντα των Γιάτσε - Κωνσταντινάκου. Το δίδυμο Μπουρμπόν - Χατζημιχάλη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 9 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Με 4 πόντους του Ζελμάνοβιτς, τρίποντο του Γιάτσε και καλάθι του Λαμπρόπουλου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου στο +9, 24-33. Κάπου εκεί οι Retro Pacers έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Καζαφέρη, 4 του Κουφόπουλου, 4 του Χατζημιχάλη και τρίποντο του Μπουρμπόν, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 41-37!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χριστοδουλόπουλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο τρίποντα του Μπουρμπόν, 5 πόντους του Χατζημιχάλη και τρίποντο του Καζαφέρη, έχτισε διψήφια διαφορά 14 πόντων, 57-43, με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου της επανάληψης. Στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου η παρέα του Κωνσταντινάκου ανέκοψε τον ρυθμό των αντιπάλων και με τους Μαργωμένο, Ζελμάνοβιτς και Λαμπρόπουλο να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, μείωσαν στους 10, 59-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Retro Pacers είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Μπουρμπόν, Κουφόπουλο, Χατζημιχάλη και Καζαφέρη, έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 76-68. Για τους Elitήριους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λαμπρόπουλος, Κωνσταντινάκος, Ζελμάνοβιτς και Γιάτσε, καταφέρνοντας να μαζέψουν την διαφορά από το 69-49!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 19/39 δίποντα και 10/25 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/15 βολές, 21/47 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 19 λάθη.

Betsson MVP των Retro Pacers ο Μπουρμπόν με 24 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 3/3 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Λαμπρόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 6/11 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 2, Βασιλειάδης 4, Σέμπογλου, Κουφόπουλος 12 (1), Hu 4,  Καζαφέρης 10 (2), Χατζημιχάλης 20 (1), Κεστεκίδης, Μπουρμπόν 24 (6)

Elitήριοι by pinguin.gr (Κωνσταντινάκος): Λαμπρόπουλος 15, Ζελμάνοβιτς 17, Γιάτσε 13 (4), Παρασκευόπουλος 2, Μαργωμένος 14 (2), Κωνσταντινάκος 5 (1), Μωυσής 2

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!