01/10/2019
G-vana 18 14 29 4 - 65 -
Bad Boys 10 12 5 11 - 38 -

Πυραυλοκίνητη η G-Vana με Καλαϊτζόγλου!

Το βράδυ της Κυριακής 29, Σεπτεμβρίου η G-Vana με την με την καθοδήγηση του Χρήστου Τριανταφύλλου από τον πάγκο και έναν εξαιρετικό Σταύρο Καλαϊτζόγλου μέσα στον αγωνιστικό χώρο ,δεν είχε δύσκολο έργο απέναντι στους πέντε Bad Boys.Επικράτησε με 65 – 38, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στον πρώτο όμιλο του Basketaki Cup.

Ο Σαντοριναίος με τρίποντο άνοιξε το σκορ του αγώνα αλλά η G-Vana με δύο καλάθια του Καλαϊτζόγλου και βοήθειες από Λιανά και Φιλίππου έκανε το 8 – 3. Σαπέρας και Β.Ευστράτογλου με τρίποντο έβγαλαν αντίδραση για τους Bad Boys.Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια με δύο τρίποντα από Καλαϊτζόγλου, Ψωμιάδη και 4 πόντους του Λέκκου άνοιξαν την διαφορά , για να έρθει με δίποντο ο Δούρβαρης να διαμορφώσει το 18 – 10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ξανά με τους Bad Boys να πετυχαίνουν το πρώτο καλάθι με τον Σαπέρα όμως στη συνέχεια τα «Καναρίνια» με δύο τρίποντα του Φίλιππου και καλάθια από Καλαϊτζόγλου , Ψωμιάδη εκτόξευσαν την διαφορά στους 18 (28 – 10).Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και με οδηγό τον Σαπέρα (7) και νέο τρίποντο του Β. Ευστράτογλου μείωσαν το σκορ ενώ οι γηπεδούχοι με Τσατσαλή και Φιλίππου διαμόρφωσαν το υπέρ τους 32 – 22 σκορ ημιχρόνου.

Καταπληκτικό το τρίτο δεκάλεπτο για την G-Vana με πολύ ωραίο μπάσκετ .Οι Bad Boys πέτυχαν μόνο 5 πόντους με τον Σαπέρα ,ενώ στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι με έναν καταπληκτικό Σταύρο Καλαϊτζόγλου (9) να χορεύει στο γήπεδο και άξιους συμπαραστάτες τους Τεντόμα(4), Λιανά (6), Γεωργακόπουλο (5), Χαλτούπη και Γρηγορόπουλο μετέτρεψαν το ματς σε υγιεινό περίπατο(61-27).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η G-Vana έριξε τους ρυθμούς της πετυχαίνοντας μόνο δύο καλάθια με τον Λιανά κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στους Bad Boys να μειώσουν το σκορ με Σαπέρα, Δούρβαρη και Σαντοριναίο να διαμορφώνουν το τελικό 65 – 38.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε φυσικά ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Σαπέρας με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η G-Vana είχε 21 – 44 δίποντα, 7 – 21 τρίποντα, 2 – 6 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Bad Boys είχαν 10 – 32 δίποντα, 5 – 26 τρίποντα, 3 – 7 βολές, κατέβασαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

G-Vana (Τριανταφύλλου): Λέκκος 4 (8ρ.), Τσατσαλής, Χαλτούπης, Γεωργακόπουλος 5, Τεντόμας 4 (3κλ.), Καλαϊτζόγλου 18 (7ας.), Ψωμιάδης 7, Γρηγορόπουλος 2 (7ρ.), Λιανάς 12(8ρ.), Φιλίππου 13.

Bad Boys (Β.Ευστράτογλου):Δούρβαρης 5, Γ.Ευστράτογλου, Σαπέρας 20(7ρ.), Σαντοριναίος 7, Ευστράτογλου 6 (7ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο Καλαϊτζόγλου όταν πάταγε το γκάζι εξαφανιζόταν από τους αντιπάλους του.

Τι δεν μας άρεσε: Οι Bad Boys κατέβηκαν με πάρα πολλές απουσίες στο παιχνίδι.