16/10/2019
Anonymous BC 14 14 15 14 - 57 -
Reptors 8 17 15 12 - 52 -

«Πυροβόλησαν» οι Anonymous στο φινάλε!

Τρία τρίποντα του Κυριάκου Τζουβάρα, όταν οι Rapetors πήγαιναν να γυρίσουν το παιχνίδι, έκαναν τη διαφορά για τους «Ανώνυμους» και μαζί με αυτά των Μπουτσικάκη, Κώτσια, Ψιλλάκη και Χειλάκη, οδήγησαν τους «κοκκινόμαυρους» στη νίκη, στην τελευταία αγωνιστική του 13ου ομίλου του Basketaki Cup (2-2), απέναντι στους «Ρέιπτορς» που είχαν πολλή ενέργεια και έδειξαν καλό πρόσωπο ενόψει του πρωταθλήματος (1-3).

Γενικά οι ομάδες ήταν ορεξάτες και έτρεξαν αρκετά από το ξεκίνημα, με τους Anonymous να προηγούνται από τα σουτ των Μπουτσικάκη, Δρακόπουλου, Πολυχρόνου (7-0 στο 2’, 9-3 στο 3’), τους Rapetors να πλησιάζουν στον πόντο με Σακελλαρόπουλο, Ντόβα, Παύλου Κορρέ, αλλά τους τυπικά γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 14-8 με Δρακόπουλο και Χειλάκη.

Η απόδοση των Χειλάκη, Δρακόπουλου, Μπουτσικάκη και Τζουβάρα, στη δεύτερη περίοδο, έδειξαν ότι μπορούν να δώσουν τον έλεγχο στους «Ανώνυμους» (25-12 στο 17’), αλλά οι «κόκκινοι» αντέδρασαν με Ντόβα, Αλεξανδρή, Βαγγέλη Κορρέ, Κώστα Παπαγεωργίου και Σακελλαρόπουλο, κάνοντας ένα επί μέρους 3-11 σε τρία λεπτά και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 28-25!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η ώρα των «Ρέιπτορς» να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα, με τους Καίσαρη, Κώστα Παπαγεωργίου και Αλεξανδρή να κάνουν το 31-33 στο 24’, όμως εκεί ήρθαν δύο συνεχόμενοι «πυροβολισμοί» του Τζουβάρα για να τους κόψουν τη φόρα (37-33 στο 25’) και στη συνέχεια οι Φιλαρτζής, Κώτσιας διατήρησαν το προβάδισμα των γηπεδούχων, στο 43-40 του 30ου λεπτού.

Ψιλλάκης και Κώτσιας έφτασαν τη διαφορά των «κοκκινόμαυρων» στους 9 πόντους στην αρχή της τέταρτης περιόσου (51-42 στο 32’), όμως οι Rapetors απάντησαν με Σακελλαρόπουλο, Μπακάκο, Αλεξανδρή και πλησίασαν στο καλάθι λίγο αργότερα (52-50 στο 36’), για να έρθει άλλος ένας «πυροβολισμός» του Τζουβάρα από τα εφτά μέτρα και να «ξελασπώσει» τους Anonymous, που διαμόρφωσαν το τελικό 57-52 και αποχαιρέτησαν το κύπελλο με τη δεύτερη νίκη τους.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Νίκος Δρακόπουλος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους «Ρέιπτορς» ξεχώρισε ο Θάνος Αλεξανδρής με 11 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Συνολικά οι «μαυροκόκκινοι» είχαν 12/34 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 6/16 βολές, 39 ριμπάουντ (9-30), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 8 λάθη, με τους «κόκκινους» να τελειώνουν το ματς με 16/42 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 5/8 βολές, 47 ριμπάουντ (12-35), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Anonymous (Χειλάκης): Τζουβάρας 13 (3), Μπουτσικάκης 12 (3), Δρακόπουλος 11, Χειλάκης 7 (1), Ψιλλάκης 5 (1), Κώτσιας 5 (1), Πολυχρόνου 2, Φιλαρτζής 2, Καστρινός, Τριανταφύλλου

Toronto Rapetors (Πατσουράκης): Σακελλαρόπουλος 13 (2), Αλεξανδρής 11 (2), Ντόβας 9, Β. Κορρές 7 (1), Κ. Παπαγεωργίου 4, Α. Παπαγεωργίου 4, Π. Κορρές 2, Καίσαρης 2, Πατσουράκης, Μπακάκος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η διάθεση που έδειξαν όσοι μπήκαν στο παρκέ, για καθαρό και ποιοτικό μπάσκετ, με τους Δρακόπουλο και Τζουβάρα να κάνουν αυτό το παραπάνω «κλικ» που έδωσε τη νίκη στους… παλιούς.