20/09/2021
Sikamino Bulls 13 8 16 3 - 40 -
Valhalla Phantoms 16 10 15 4 - 45 -

«Πύρρειος» νίκη για την Valhalla!

Σε ένα παιχνίδι με τρομερό ενδιαφέρον από την αρχή ως το τέλος του, η Valhalla ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισε την νίκη με 45-40 στην πρεμιέρα της στο Basketaki Cup.
Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν μπάσκετ. Το σκορ πήγε για τα δεδομένα ψηλά με την Valhalla να προηγείται με 16-13, με τους Μακρή, Γεωργακά και Καλέγκα να ηγούνται στο σκοράρισμα. Για τους Sikamino Bulls, 6 πόντους σημείωσε ο Βασίλης Δημητρίου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Valhala βρήκε πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Παπαγρηγορίου που ήταν καταλυτικός με 6 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Πολίτη, 5 πόντους έβαλε ο Στεφανούρης. Το ημίχρονο έκλεισε στο 26-21 υπέρ της Valhalla.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό, με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικά. Η Valhalla συνέχισε αν και με δυσκολία να έχει τα ηνία του παιχνιδιού και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 41-37, με τον Σαρικλάκη να σημειώνει 5 πόντους. Για τους Sikamino Bulls, «λεφτά στην τράπεζα» ήταν ο Γιάννης Χατζησμάλης με 10 πόντους και τρομερή παρουσία.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η αστοχία κορυφώθηκε. Αμφότερες οι ομάδες ήταν νευρικές και στόχευαν πιο πολύ στην άμυνα παρά στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται στο πολύ χαμηλό, 4-3 που ήταν το σκορ της περιόδου. Το τελικό 45-40 υπέρ της Valhalla αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού!
MVP του παιχνιδιού ήταν ο Διονύσης Ντάσιος με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Δημητρίου με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.
Συνολικά οι Sikamino Bulls είχαν 16/72 εντός πεδιάς, 5/26 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι ηττημένοι είχαν 16/56 εντός πεδιάς, 2/9 τρίποντα και 11/21 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 3 τάπες.
Sikamino Bulls (Πολίτης): Πίτλιγκερ, Τσιγκουνάκης 4, Πολίτης, Χατζησμάλης 12, Δημητρίου 8, Στεφανούρης 10, Ουζούνογλου, Γραικούσης 6, Νικολακάκης.
Valhalla (Γεωργακάς): Χριστοδουλόπουλος, Τρισκογιάννης 1, Μακρής 12, Ντάσιος 6, Σαρικλάκης 8, Γεωργακάς 5, Κολέγκας 5, Παπαγρηγορίου 8.
Τι μας άρεσε: To ενδιαφέρον που υπήρχε στο παιχνίδι καθ' όλη την διάρκειά του!