25/10/2019
Mad Frogs 14 15 8 18 - 55 -
Hurricanes 11 6 12 18 - 47 -

Πύρρειος νίκη για τους Mad Frogs!

Οι Mad Frogs μπορεί να ξεκίνησαν νικηφόρα στον όγδοο όμιλο της D2-League, κερδίζοντας τους Hurricanes με 55-47, ωστόσο η νίκη πέρασε σε δεύτερη μοίρα, αφού το ματς στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Νεκτάριου Βλασταρίδη, στον οποίο ευχόμαστε να επιστρέψει γρήγορα στα παρκέ!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Hurricanes, καθώς με δύο τρίποντα του Βασιλειάδη και 3 πόντους του Σακελλαρίου, προηγούνταν με 9-11, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι πράσινοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε του δεκάλεπτο και με 5 πόντους του Μανωλόπουλου, αλλά και 4 του Καραμήτσου, προσπέρασαν με 14-11.

Στην δεύτερη περίοδο οι Mad Frogs με όπλο την άμυνα τους και δράστες στην επίθεση τους Μανωλόπουλο και Βλασταρίδη με 8 και 3 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 29-17. Λίγα πράγματα από τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, με τους Βλάχο, Χάρο και Καραθάνο να πετυχαίνουν από 2 πόντους έκαστος.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τα Βατράχια έφτασαν την διαφορά στους 15, 36-21, με τους Κατσαρό, Κώνστα και Γιαννόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους, ωστόσο είδαν τον Βλασταρίδη να αποχωρεί με σοβαρό τραυματισμό από το γήπεδο. Πρόλαβαν να μειώσουν στους 8, 37-29, οι “Τυφώνες” πριν το τέλος της περιόδου, με τους Βλάχο (6π), Περσίτσα (3π) και Λατίφη (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 37-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Hurricanes έβαλαν φωτιά στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Λατίφη, 5 του Περσίτσα και 4 του Βλάχου, πλησίασαν απειλητικά στους 3, 47-44, 2:30 για το φινάλε. Ωστόσο, στα κρίσιμα σημεία οι Μανωλόπουλος και Γιαννόπουλος φώναξαν παρών και με 9 πόντους του Μιχάλη και 6 του Κώστα, οι Mad Frogs έφτασαν στη νίκη με 55-47!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/23 βολές, 12/39 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/18 βολές, 11/39 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Mvp των Mad Frogs ο Μανωλόπουλος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 βολές, 4/14 δίποντα και 3/6 τρίποντα, μαζεύοντας 12 ριμπάουντ, ενώ ήταν αλάνθαστος! Πολυτιμότερος των Hurricanes ο Βλάχος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές, 3/7 δίποντα και ¼ τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Αθανασόπουλος 3 (1), Βλασταρίδης 3 (1), Κατσαρός 4, Μανωλόπουλος 23 (3), Κώνστας 2, Γιαννόπουλος 10 (1), Αλέξης 6, Αδαμόπουλος, Καραμήτσος 4, Βαδάσης

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Συρόπουλος, Χάρος 4, Λατίφης 10 (1), Παπαδημητρίου, Σακελλαρίου 3, Καραθάνος 4, Βασιλειάδης 6 (2), Βλάχος 12 (1), Μακρής, Περσίτσας 8 (2)

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Μανωλόπουλου με 23 πόντους, αλλά και η επιστροφή των Hurricanes από το -15!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Νεκτάριου, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!