14/02/2022
Termites 16 14 13 15 - 58 -
Cleveland Havaliers 5 7 7 3 - 22 -

Πω πω κάτι Τερμίτες!

Με την παρέα του Αποστολόπουλου να είναι απο το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό σε θέση… οδηγού, παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση ανάμεσα στους Τερμίτες και τους Cleveland Havaliers, οι οποίοι όντας πέντε, δεν κατάφεραν να περιορίσουν την αντίπαλη ομάδα, με αποτέλεσμα την ήττα με 58-24.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο παρέες να… ψάχνονται επιθετικά, με τις επιλογές να είναι κυρίως σετ και τους Φιλιππαίο, Καρκατσέλη (1) και Γιαννάκη (1) να αναλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος των επιθετικών προσπαθειών για Τερμίτες, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 16-5, με τον Μαντά να προσπαθεί αλλά να μη μπορεί να είναι αποδοτικός για Havaliers.

Ο Σπανός ανέβασε ρυθμούς και διατήρησε σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά που έχτισαν με τόσο κόπο στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τους Σημαντήρα και Μαντά να είναι ό, τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι Havaliers οι οποίοι μείωσαν αρχικά, αλλά εν τέλει με ένα κακό τελευταίο δίλεπτο, βρέθηκαν πίσω με 30-12 στο κλείσιμο του ημιχρόνου.

Χωρίς σκορ η παρέα του Λαμπίρη στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με την έλλειψη λύσεων από τον πάγκο να είναι φυσιολογικό να φέρνει κούραση, με τους Τερμίτες και τον Καρκατσέλη να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, για το 43-19 τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι συνταρακτικά, με το παιχνίδι να γίνεται ακόμη πιο ελεύθερο με τη διαφορά να είναι αρκετά μεγάλη και το τελικό 58-22, να δείχνει εν πολλοίς την εκπληκτική μέρα στην οποία βρέθηκαν οι Τερμίτες.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Περικλής Γιαννάκης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από Cleveland ξεχώρισε ο Γεώργιος Συψής με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ενα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/42 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 6/14 βολές, 50 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λαθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/47 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 3/9 βολές, 40 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.

Τερμίτες (Αποστολόπουλος) : Γιαννάκης 19, Πασχαλινόπουλος 5, Αποστολόπουλος, Καρκατσέλης 14, Τουμπακάρης 2, Κατσάφαρος 2, Χατζητσοπάνης, Σπανός 9, Φιλιππαίος 1, Χριστόπουλος 6.

Cleveland Havaliers (Μαντάς) : Λαμπίρης 4, Σημαντήρας 4, Συψής 4, Κατσικάρης, Μαντάς 10 (12 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Η ολοκληρωτική εμφάνιση που εκαναν οι Τερμίτες!