02/03/2024
Brooklyn Nerds 10 7 11 11 - 39 -
Πασοκlahoma City Thunder 22 20 13 20 - 75 -

Πως να χάσει στο «Ανδρέας Παπανδρέου»;!

Αυτό φάνηκε και το βράδυ του Σαββάτου 2 Μαρτίου που ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Brooklyn Nerds των οποίων επικράτησε με 39-75 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Development 2 League. Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν από νωρίς στο παιχνίδι και έτσι έφτασαν εύκολα στην 16η νίκη τους (16-2), ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να γλιτώσουν την 13η ήττα τους στη σεζόν (8-13).

Πιο αναλυτικά, στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες δεν ήταν και τόσο εύστοχες, αλλά λεπτό με το λεπτό αυτό άλλαξε. Ο Κεφαλόπουλος έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 6-8, για να έρθει ο Κόσσυβας και με δικό του καλάθι να κάνει το 8-8. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι», μέχρι η Πασοκlahoma να κάνει το ξέσπασμά της και να ξεφύγει. Συρίγος, Δημήτρης Γνάτης και Μπακογιάννης έφεραν την ομάδα τους στο +12 και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να δείχνει 10-22.

Οι Nerds δεν είχαν καθαρό μυαλό στις πρώτες στιγμές της δεύτερης περιόδου, με τον Διαμαντόπουλο, από την άλλη, να βρίσκει το χέρι του και την Πασοκlahoma να φτάνει στο 17-32. Ο δρόμος για το αντίπαλο καλάθι είχε «κλείσει» για τους Brooklyn Nerds και έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ευκαιρία να μεγαλώσουν κι άλλο την απόσταση. Δημήτρης και Παύλος Γνάτης έπιασαν δουλειά και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 17-42.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν κάπως τις εκτελέσεις τους, με τον Πατσιμά, αλλά και τους Κοντορουχά και Χωριανόπουλο να βρίσκουν καλάθια, αλλά η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα. Ο Παύλος Γνάτης εξακολουθούσε να είναι δραστήριος και η Πασοκlahoma συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι. Ο Μπακογιάννης «μίλησε» τελευταίος στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς έφερε το σκορ στο 28-55.

Άπαντες πλέον γνώριζαν πως ούτε με… θαύμα δεν θα γυρνούσε αυτό το ματς και το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το παιχνίδι έγινε κάπως πιο άναρχο, οι άμυνες χαλάρωσαν και τελικά το «κοντέρ» έγραψε +36, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 39-75 στο φινάλε του παιχνιδιού.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Γνάτης με 17 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 11 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Brooklyn Nerds ξεχώρισε ο Νικόλαος Παπαναστασίου με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Κόσσυβας 9(5ρ.), Χωριανόπουλος 4(2ρ.), Παπαναστασίου 11(4ρ.), Χατζητούργος, Πατσιμάς 3(7ρ.), Γιαννουλάκης 3(6ρ.), Καραδάκης 1(3ρ.), Κοντουρουχάς 6(2ρ.), Λιατόπουλος, Φορτσάτος 2(9ρ.)

Πασοκlahoma City Thunder (Διαμαντόπουλος): Μαραβελάκης 7(7ρ.), Γνάτης Δ. 17(11ρ.), Συρίγος 2(7ρ.), Μπακογιάννης 17(4ρ.), Κεφαλόπουλος 13(15ρ.), Γνάτης Π. 8(6ρ.), Διαμαντόπουλος 11(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.