03/12/2022
Anonymous BC 19 10 23 17 - 67 -
Collectors 13 12 20 14 - 59 -

Πως να χάσουν αυτοί οι Anonymous ;

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Anonymous υποδέχθηκαν τους Collectors για την 6η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Evolution League. Οι No Name, παρότι βρήκαν μεγάλη αντίσταση από τους μαχητικούς Collectors κατάφεραν να επικρατήσουν με 67-59, παραμένοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Λύγισαν στο φινάλε οι Collectors που αδικούνται παράφορα από το ρεκόρ τους, έχοντας χάσει 4 παιχνίδια με μονοψήφιες διαφορές. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας στο περιφερειακό σουτ οι Anonymous ξεκίνησαν ιδανικά το ματς. Μπουτσικάκης (9π.), Δρακόπουλος (4π.), Κώτσιας (3π.) και Ελευθεριάδης (3π.) συνδέθηκαν από μακριά με το αντίπαλο καλάθι βάζοντας την ομάδα τους σε θέση οδηγού. Οι Συλλέκτες παρέμειναν σε κοντινή απόσταση βρίσκοντας λύσεις επιθετικά, χάρη στους Κυριάκου (6π.), Αναστόπουλο (3π.), Παπασπύρο (2π.) και Αγγελομάτη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Αγγελομάτη ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Παπασπύρο (4π.) και Κυριάκου (4π.) μείωσε ελαφρώς τη διαφορά. Το δίδυμο Τσόλκας (5π.) – Κώτσιας (4π.) ξεχώρισε από πλευράς Anonymous, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων. Σκορ ημιχρόνου, 29-25.

Τρομερό τρίτο δεκάλεπτο από τις δύο ομάδες, με το επιμέρους σκορ να γράφει 23-20 και το θέαμα να ομορφαίνει. Τσόλκας (6π.), Ελευθεριάδης (5π.), Κώτσιας (4π.), Γαλανάκης (4π.) και Μπουτσικάκης (3π.) σκόραραν με συνέπεια για τους γηπεδούχους, ενώ οι Collectors απαντούσαν με Παπασπύρο (8π.), Κυριάκου (6π.), Αναστόπουλο (3π.) και Κλεισούρα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-45.

Οι Collectors κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια να πλησιάσουν και να αγχώσουν τους Anonymous, όμως τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπουτσικάκη ήρθαν στο πιο κατάλληλο σημείο. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς, βρίσκοντας λύσεις και από τους Τσόλκα (7π.) – Κώτσια (2π.) και έβαλαν ένα ακόμη ροζ φύλλο στις αποσκευές τους. Απογοήτευση στο στρατόπεδο των Collectors, οι οποίοι επικεντρώνονται πλέον στο προσεχές απέναντι στους Athens Bucks. Οι Anonymous από την άλλη, θα αντιμετωπίσουν τους Iron Maidan.

Στο τέλος του αγώνα, οι Anonymous είχαν 13/38 δίποντα, 10/32 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Collectors είχαν 20/38 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 13/20 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 23 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Χρήστος Τσόλκας με 18 πόντους, έχοντας 6/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Κυριάκου με 20 πόντους, έχοντας 10/15 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Anonymous (Αλεφαντινός) : Αλεφαντινός, Γαλανάκης 4, Δρακόπουλος 5, Ελευθεριάδης 8 (2), Καστρινός, Κουρτέσης 1, Κώτσιας 13 (1), Μπέλλος, Μπουτσικάκης 18 (6), Τζουβάρας, Τσόλκας 18 (1).

Collectors (Αγγελομάτης) : Αγγελομάτης 5, Αναστόπουλος 11, Κλεισούρας 2, Κυριάκου 20, Λαγός 4, Παπασπύρος 17 (2), Σοφός, Χαραλαμπόπουλος.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.