02/11/2023
Paraliers 17 13 16 18 - 64 -
Reptors 16 12 12 13 - 53 -

Πως να χάσουν οι... γεμάτοι Paraliers;

Ακόμα μία αγωνιστική που πέρασε και το σερί των Paraliers συνεχίζεται. Αυτή τη φορά ξεπέρασαν το εμπόδιο των Reptors με σκορ 64-53, φτάνοντας στην 5η συνεχόμενη νίκη τους (5-0). Αυτό όμως το οποίο δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητο είναι πως οι Paraliers είχαν… πολυκοσμία στο παιχνίδι της Πέμπτης καθώς 10 άτομα αγωνίστηκαν συνολικά, κάτι που δεν το βλέπουμε συχνά από τη συγκεκριμένη ομάδα! Οι Reptors από την μεριά τους δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση και έπεσαν στο 1-3.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, αλλά οι Reptros ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι και έκαναν το προσπέρασμα, με τον Παύλο Κορρέ να γράφει το 8-9. Πασχόπουλος και Στυλιανός λειτούργησαν καλά επιθετικά για τους Paraliers και τελικά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 17-16.

Με τρίποντη εκτέλεση του ο Παύλος Κορρές έγραψε το 17-19, ωστόσο ο Τσαϊρέλης ισοφάρισε στη συνέχεια και ο Σεπετάς έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 23-21. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ στην ισοπαλία αρκετές φορές μέσα στο δεκάλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεψαν σε κανένα σημείο να πάρουν και πάλι το προβάδισμα. Έτσι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το σκορ στο 30-28 υπέρ των Paraliers.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με… άγριες διαθέσεις από τη διακοπή του ημιχρόνου και έφτιαξαν ένα σερί 8-0 που τους επέτρεψε να φτάσουν στο 38-28. Ευάγγελος και Παύλος Κορρές πάλεψαν να κρατήσουν την ομάδα τους μέσα στο ματς και μείωσαν στο δίποντο (39-37). Η απόσταση όμως άνοιξε και πάλι, με τους Βασίλη Σκόρδο, Πασχόπουλο και Μπραϊμνιώτη να στέλνουν τη διαφορά στο +9(46-37). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το εύστοχο τρίποντο του Ευαγγέλου Κορρέ ο οποίος διαμόρφωσε το 46-40.

Οι Paraliers μπήκαν με τον ίδιο τρόπο που πάτησαν παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα δυνατό ξεκίνημα στη τέταρτη περίοδο έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, με τον Ηλιόπουλο να κάνει το 52-41. Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ σωστές αποφάσεις στην επίθεση, κάτι που τους επέτρεψε να πάρουν ψυχολογία και να φτάσουν ακόμα και στο +17(58-41). Από την άλλη πλευρά μόνο οι Ευάγγελος και Παύλος Κορρές έδειχναν ικανοί να παλέψουν για τους Reptors, οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν στα τελευταία λεπτά ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους (60-52). Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει πλέον στο ματς και κάπως έτσι οι Paraliers έφτασαν στη νίκη με 64-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριος Μπραϊμνιώτης με 7 πόντους, 1 κλέψιμο, 11 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Από τους Reptors εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ευάγγελος Κορρές με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Paraliers μέτρησαν 20/43 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 15/23 βολές, 43 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 6 μπλοκ. Οι Reptors τελείωσαν το ματς με 11/41 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 16/22 βολές, 31 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα είχαν 8 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Paraliers (Σκόρδος Α.): Ηλιόπουλος 6(3ρ.), Μπραϊμνιώτης 7(11ρ.), Μόρος 2(1ρ.), Πασχόπουλος 8(3ρ.), Περσεμάτης, Σεπετάς 6(9ρ.), Σκόρδος Α. 7(2ρ.), Σκόρδος Β. 13(8ρ.), Στυλιανός 3(1ρ.), Τσαϊρέλης 12(3ρ.)

Reptors (Παπαγεωργίου): Αρμενιακός 7(4ρ.), Καίσαρης 6(7ρ.), Κορρές Ε. 23(9ρ.), Κορρές Π. 12(3ρ.), Κοτζακουλάκης, Πατσουράκης 4(4ρ.), Σακκάς 1(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο των Paraliers.