21/04/2024
Flying Circus 18 5 12 11 - 46 -
Rakuzan 14 19 18 13 - 64 -

Πώς τα καταφέρνει η Rakuzan!

Οι Παυλίδηδες έβαλαν από ένα τρίποντο, με τον Σωτηρόπουλο από την άλλη να αναλαμβάνει από πολύ πολύ νωρίς το εκτελεστικό κομμάτι για το Circus. Το παιχνίδι ήταν πολύ όμορφο στο μάτι, με τον Περάτη, τον νεοφερμένο Περάτη να βάζει και αυτός την τριτποντη βόμβα του και να γράφει το 18-14 πρώτου δεκαλέπτου. Ο Χάιδος έβαλε ένα όμορφο καλάθι το οποίο έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους. Ο Νίκος Παυλίδης έβαλε 2 απανωτά καλάθια, τα οποία ήταν κομβικά στο προσπέρασμα της Rakuzan και το 23-33 ημιχρόνου.

Τα καλάθια του Αμανατίδη και του Παυλίδη νωρίς νωρίς στο δεύτερο μέρος, ήταν η απάντηση στον ποιοτικό Σωρηρόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι ενώ αρχικά έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 35-51, εν συνεχεία διαχειρίστηκαν άψογα και στο τέλος του αγώνα αυτό το προβάδισμα και έδειξαν πως όταν είναι μαζεμένοι δενε χουν να φοβηθούν τίποτα, με το τελικό αποτέλεσμα να τους αφήνει ικανοποιημένους, καθώς κέρδισαν με τελικο σκορ 46-64.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Αμανατίδης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σωτηρόπουλος με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, 4 λάθη.