24/04/2023
Patras Havalakers 18 15 19 21 - 73 -
Yellow Submarine 15 20 11 17 - 63 -

«Πύρρειος» νίκη για τους Havalakers

Mετά από ένα παιχνίδι με πολύ υψηλό σκορ και όμορφο θέαμα, οι Havalakers πήραν μια σπουδαία νίκη κόντρα στους Yellow Submarine (73-63) και πραγματοποίησαν ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα Play Offs. Η νίκη αυτή επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του γκαρντ των νικητών, Κώστα Τζέλη, ο οποίος υπέστη ζημιά στον αχίλλειο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, με τις δύο ομάδες να βγάζουν πολύ όμορφες εκατέρωθεν, δείχνοντας αμφότερες την ποιότητά τους. Στο Α' δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε εναλλαγές στο σκορ και καμία ομάδα δεν κατόρθωσε να ξεφύγει και να ξεμακρύνει, με τους Havalakers να ολοκληρώνουν με μικρό προβάδισμα (18-15).

Στη Β' περίοδο, οι Yellow Submarine έπαιξαν πολύ καλύτερα σε άμυνα και επίθεση, βελτίωσαν αρκετά τα ποσοστά τους και με σωστή καθοδήγηση από τον Γιώργο Αγγελόπουλο, έβγαλαν αντίδραση, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 15-20 και πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας αυτοί ένα ισχνό προβάδισμα (33-35).

Στην επανάληψη, οι Havalakers μπήκαν πολύ δυνατά, σκόραραν σημαντικά καλάθια με Σύψα και Κολλιόπουλο και ανέκτησαν τα ηνία στο σκορ. Οι Yellow Submarine από την άλλη, έμειναν σε ρηχά νερά στο σκοράρισμα, δεν βρήκαν λύσεις όπως στη Β' περίοδο και οι Havalakers μπήκαν με προβάδισμα 6 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο (52-46).

Εκεί, παρά το «σοκ» από τον σοβαρό τραυματισμό του Τζέλη, οι Havalakers κατάφεραν να ανταπεξέρθουν και να κλείσουν ιδανικά το ματς. Κάθε προσπάθεια από τα «υποβρύχια» να γυρίσουν το ματς αναχαιτίστηκε με επιτυχία από τους Havalakers και το τελικό 73-63 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Παπαδόπουλος, με 28 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Havalakers: Δριβίλας 11, Κυρσανίδης 4, Παπαδόπουλος 28, Ροκανάς 5, Σύψας 20, Τζέλης 2, Χρυσανθόπουλος 3

Yellow Submarine: Αποστολίδης, Γεωργιτσόπουλος 3, Καμπάσης 18, Στεφανίδης 21, Σπαλιάρας 6, Πασχάκης Χρ 5, Πασχάκης Ν 9 , Μαρκόπουλος 1