02/02/2020
Beer Team 7 19 10 7 - 43 -
Reddicolo 18 8 14 8 - 48 -

Rad-Dicolo και έγραψε ιστορία το Red-Dicolo!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Ράδο με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, το Red-Dicolo έκανε την μεγάλη έκπληξη της 11ης αγωνιστικής στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς κέρδισε την Beer Team με 43-48 και πήρε το πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα!

Τρομακτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η υπερομάδα του Μακρή στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Ράδου, 5 του Ανδρικόπουλου, 4 του Κυρίτση και 4 του Λούτσου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 2-16, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο φινάλε του δεκαλέπτου ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 11, 7-18, μετά από τριποντάκι του Μάριου Μαυράκη και δίποντα των Θεοδοσόπουλου – Γρατσία.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με την Beer Team να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και με δράστες τους Θεοδοσόπουλο (6π), Ζελάγια (4π), Λαγουτάρη (4π) και Γρατσία (3π), έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 26-26. Ο Ανδρικόπουλος με 4 πόντους και οι Κυρίτσης – Χαϊδής με 2 έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ράδος έδειχνε ασταμάτητος και πετυχαίνοντας τους 10 από τους 14 πόντους της ομάδας του με δύο δίποντα και δύο τρίποντες βόμβες, οι Ρεντικολιώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 36-40. Την ομάδα του Μάριου Μαυράκη κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα ο Ζελάγια με τους 5 πόντους που έβαλε. Σκορ τρίτης περιόδου 36-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Red-Dicolo άντεξε στην πίεση των αντιπάλων, έσφιξε την άμυνά του και με τους Ράδο – Ανδρικόπουλο να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 43-48. Λίγα πράγματα επιθετικά και για την Beer Team στα τελευταία λεπτά, με τον Γρατσία να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Ζελάγια – Θεοσοδόπουλο μέσα από την ρακέτα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 14/46 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/12 βολές, 14/48 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος της Beer Team ο Ζελάγια με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Mvp για το Red-Dicolo ο Ράδος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/8 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Μαυράκης Α. 1, Παυλάκος 2, Νεραντζής, Θεοσοδόπουλος 10, Λαγουτάρης 6, Γρατσίας 8 (2), Τζατζαράκης 2, Μαυράκης Μ. 5 (1), Ζελάγια 9

RedDicolo (Μακρής): Ράδος 18 (3), Μακρής, Χαϊδής 2, Λούτσος 4, Ανδρικόπουλος 16 (1), Γιαννούλης, Αναγνώστου, Κυρίτσης 8

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το Red-Dicolo μεταμορφώνεται και θυμίζει την παλιά, καλή ομάδα!